Gdzie diabeł nie może…

1 Tym. 2:12 Nie pozwalam zaś kobiecie nauczać ani mieć władzy nad mężczyzną, lecz aby trwała w cichości.

Na początku XIX wieku wraz z rozwojem niemieckiej krytyki literackiej, idąc za duchem tego świata krytycy biblijnego tekstu zaczęli kwestionować Pawłowe autorstwo Listów Pasterskich (1 i 2 Tymoteusza i Tytusa). Ponieważ 1 Tymoteusza 2:8-15 nakłada wyraźne ograniczenia na rolę kobiety w służbie (zakaz nauczania mężczyzn oraz zakaz sprawowania duchowego autorytetu nad mężczyznami), kontrowersje trwają do dziś, zwłaszcza podnoszone są przez tych, którzy nie zgadzają się z tą rzekomą nierównością.

W Polsce głównym prowodyrem zamieszania i promotorem kobiecych autorytetów są dwa odszczepienia: luteranie oraz, tradycyjnie już zielonoświątkowcy. W obu sektach kobiety uzyskały sprzeczny ze Słowem Bożym autorytet nauczania. Krytycy tekstu, aby obalić biblijne zakazy, twierdzą, że 1 i 2 List do Tymoteusza nie zostały napisane przez Apostoła Pawła, lecz raczej są fałszerstwami i dlatego nie powinny być częścią Biblii.

Czy mają rację?


Argumenty heretyków

Jaka jest podstawa twierdzenia o pobożnych fałszerstwach? Krytyczne argumenty można podzielić na 4 główne obszary:

A) Chronologia – czy wydarzenie 1 Tymoteusza pokrywa się z chronologią podróży Pawła z Dziejów Apostolskich?

B) Eklezjologia – czy struktura kościoła przedstawiona w tym liście odzwierciedla kościół chrześcijański z początków I wieku?

C) Styl literacki – czy styl literacki (słownictwo, logika, struktura itp.) odpowiada stylowi pisania Pawła?

D) Teologia – czy list ten odnosi się do jakiejś formy gnostycyzmu, która pojawiła się dopiero w II wieku? Czy soteriologia odpowiada myśli i koncepcji Pawłowej?

W tej części artykułu rozważmy dwa pierwsze.
.


Problem chronologii

Krytycy zarzucają, że w Dziejach Apostolskich nie ma wzmianki o sytuacji, w której Paweł udaje się do Macedonii, a Tymoteusza pozostawia w Efezie

1 Tym 1:3 Jak cię prosiłem, gdy wybierałem się do Macedonii, byś pozostał w Efezie, tak teraz proszę, abyś nakazał niektórym, żeby inaczej nie nauczali;

Wychodząc z przekonania, że ​​odniesienia chronologiczne 1 Tymoteusza nie pokrywają się z Dziejami Apostolskimi, krytycy przyjęli, że 1 i 2 Tymoteusza zostały napisane przez późniejszego autora.

Jednak krytycy źle zrozumieli powód pierwszego uwięzienia Pawła i założyli, że został on stracony. To położyłoby kres wszelkim szansom Pawła na wyjazd na wschód, a zatem nie mógłby on napisać 1 Listu do Tymoteusza. Biblijne i pozabiblijne dowody wyraźnie sugerują inaczej. 1 Tymoteusza nie pasuje do chronologii Dziejów Apostolskich, ponieważ miał miejsce po zakończeniu Dziejów Apostolskich.

Paweł nie pozostawił Tymoteusza w Efezie, gdy udał się do Macedonii w czasie swojej drugiej podróży misyjnej między 49 a 53 rokiem , gdyż Tymoteusz był wtedy z nim

Dzieje 16:3 Paweł chciał go zabrać ze sobą, więc obrzezał go ze względu na Żydów, którzy mieszkali w tamtych stronach. Wszyscy bowiem wiedzieli, że jego ojciec był Grekiem.
.
Dzieje 16:10 Zaraz po tym widzeniu staraliśmy się wyruszyć do Macedonii, będąc tego pewni, że Pan nas powołał, abyśmy im głosili ewangelię.

Nie pozostawił go też w Efezie w czasie trzeciej podróży misyjnej, gdy odwiedzał Macedonię, wtedy także towarzyszył mu Tymoteusz

Dzieje 20:3-4 3. Kiedy po trzymiesięcznym pobycie zamierzał odpłynąć do Syrii, Żydzi urządzili na niego zasadzkę, więc postanowił powrócić przez Macedonię. 4. Razem z nim do Azji wyruszyli Sopater z Berei, z Tesaloniczan Arystarch i Sekundus, i Gajus z Derbe, i Tymoteusz, a z Azji Tychikus i Trofim.

Jednak pod koniec swojej trzeciej podróży misyjnej Paweł zorganizował fundusz pomocowy wśród kościołów pogańskich, aby pomóc biedniejszym członkom kościoła jerozolimskiego. Wracał do Jerozolimy z przedstawicielami kościołów pogańskich, niosąc ich datki (Dzieje 20:17-36, Rzym. 15:25-32). Wkrótce po przybyciu do Jerozolimy Paweł został zaatakowany przez żydowski tłum i uratowany przez rzymskich żołnierzy (Dzieje 21:26-40; 22:1-30; 23:1-10). Przez następne 2 lata był więziony w siedzibie rzymskiego gubernatora w Cezarei (Dzieje 23:11-24:27).

W odpowiedzi na Boży wyrok „musisz świadczyć również w Rzymie.” (Dzieje 23:11), Paweł skorzystał z przywileju obywatela rzymskiego i odwołał się do Cezara, który przekazał jego sprawę do Rzymu. Paweł został wysłany do Rzymu w 59 r. n.e., gdzie spędził 2 lata w areszcie domowym, czekając na rozpatrzenie jego sprawy przed najwyższym trybunałem (Dzieje 25:1-27; 26:1-32; 27:1-44; 28:1-31).

Kiedy Łukasz skończył pisać Dzieje Apostolskie, nie ujawnił, co stało się ze sprawą Pawła, i niewiele jest informacji na temat reszty jego kariery. Istnieją jednak ukryte dowody na to, że Paweł został uwolniony.

1) Do tego momentu Paweł był niewinny wobec wszystkich rzymskich urzędników.

  • Paweł został aresztowany, aby uchronić go przed żydowskim tłumem, a nie przed jakimkolwiek wykroczeniem prawnym.
    .
  • Żydzi nie wnieśli żadnych oskarżeń ani nie zeznawali przeciwko Pawłowi podczas jego dwuletniego uwięzienia w Cezarei.
    .
  • W tym czasie chrześcijaństwo było uważane za część judaizmu i nie było uważane za nielegalną lub zakazaną religię, a zatem nie było przestępstwem karanym śmiercią.
    .
  • Agryppa i Festus wierzyli, że Paweł nie zrobił nic złego i zostałby uwolniony, gdyby nie odwołał się do Cezara (Dzieje 26:30-32).
    .
  • Będąc w niewoli, Paweł wyrażał wiarę w swoje uwolnienie (Filip. 1:25, 2:24).

2) Starożytna tradycja mówi, że Paweł udał się do Hiszpanii, tak jak zamierzał w swoją czwartą podróż misyjną.

Rzym. 15:24 Gdy udam się do Hiszpanii, przyjdę do was. Spodziewam się bowiem, że idąc tamtędy, zobaczę was i że wy mnie tam wyprawicie, gdy się już wami troszeczkę nacieszę.

W pierwszym i drugim wieku odniesienie do „zachodniej granicy” zawsze oznaczało Hiszpanię. Klemens Rzymski napisał, że

„Paweł (…) głosił na Wschodzie i na Zachodzie i zyskał szlachetną sławę dzięki swojej wierze. Nauczał sprawiedliwości na całym świecie i dotarł do zachodnich krańców. Dawał świadectwo władcom, a potem odszedł z tego świata…” (1 Klemensa 5:6-7).

W innych źródłach pozabiblijnych, takich jak Fragment Muratoriego i Dzieje Piotra, istnieją przesłanki wskazujące na to, że Paweł został zwolniony z więzienia.

Uważa się, że po uwolnieniu Paweł wznowił swoje podróże misyjne przez co najmniej 3 kolejne lata, zanim został aresztowany, osądzony, skazany i stracony około 67 roku n.e. podczas prześladowań chrześcijan pod rządami rzymskiego cesarza Nerona. Na miejscu pochówku Pawła w pobliżu bazyliki w Rzymie znajduje się kamienna inskrypcja z napisem „Pawłowi, Apostołowi i męczennikowi”.  Oznacza to, że Paweł miał wystarczająco dużo czasu, aby wyruszyć w czwartą podróż misyjną i napisać Listy Pasterskie.

Twierdzenie krytyków dotyczące problemu chronologii ulega dalszej erozji przy ocenie 2 Listu do Koryntian, który jest bez wątpienia listem Pawła. W 2 Koryntian 11:23-27 Paweł wspomina swoje doświadczenia związane z częstymi więzieniami, pięcioma chłostami, trzema cięgami rózgą, jednym ukamienowaniem i trzykrotnym rozbiciem statków; wszystko to nie zostało ani razu wspomniane w Dziejach Apostolskich.

2 Kor. 11:23-27
.

23. Są sługami Chrystusa? Mówię jak głupi: Ja jeszcze bardziej; w pracach więcej, w chłostach nad miarę, w więzieniach częściej, w niebezpieczeństwie śmierci wielokroć.

24. Od Żydów pięciokrotnie otrzymałem czterdzieści razów bez jednego.

25. Trzy razy byłem bity rózgami, raz kamienowany, trzy razy rozbił się ze mną okręt, dzień i noc spędziłem w głębinie morskiej.

26. Często w podróżach, w niebezpieczeństwach na rzekach, w niebezpieczeństwach od bandytów, w niebezpieczeństwach od własnego narodu, w niebezpieczeństwach od pogan, w niebezpieczeństwach w mieście, w niebezpieczeństwach na pustyni, w niebezpieczeństwach na morzu, w niebezpieczeństwach wśród fałszywych braci;

27. W trudzie i znoju, często w czuwaniu, w głodzie i pragnieniu, często w postach, w zimnie i nagości;


Problem z eklezjologią

Krytycy uważają, że struktura przywództwa i władzy kościelnej wymieniona w Listach Pasterskich jest bardziej zaawansowana niż ta, która istniała w kościele w I wieku i dokładniej odzwierciedla kościół z II wieku. Krytycy nie wierzą, że następujące elementy istniały w kościele w I wieku:

„Nadzorca” (episkopos) i „diakon” (diakonos) znajdują się w 1 Tymoteusza 3

1 Tym. 3:2 Biskup (ἐπίσκοπον episkopon) więc ma być nienaganny, mąż jednej żony, czujny, trzeźwy, przyzwoity, gościnny, zdolny do nauczania;
.
1 Tym. 3:8 Diakoni (διακόνους diakonous) także mają być poważni, niedwulicowi, nienadużywający wina, niełakomi na brudny zysk;

„Starszy” (presbyteros) występuje w 1 Tymoteusza 5 i Tytusa 1

1 Tym. 5:17 Starsi (πρεσβύτεροι  presbyteroi) którzy dobrze przewodzą, niech będą uważani za godnych podwójnej czci, a zwłaszcza ci, którzy pracują w słowie i w nauce. 
..
Tyt. 1:5 Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, abyś uporządkował to, co tam jeszcze zostało do zrobienia, i ustanowił w każdym mieście starszych (πρεσβυτέρους  presbyterous) jak ci nakazałem;

Jednak argument, że Listy Pasterskie wprowadziły bardziej zaawansowaną formę hierarchii kościelnej niż ta, która mogła istnieć w kościele w I wieku, jest błędny.

Starszy (presbyteros) i biskup (episkopos) to synonimy, nie są to dwa różne urzędy lecz różne określenia i fuknkcje tego samego urzędu. Paweł mówiąc o ustanowieniu starszych i podając ich kwalifikacje odnosi je do biskupa. Starszy czyli Biskup

Tyt. 1:5-7 5. Zostawiłem cię na Krecie w tym celu, abyś uporządkował to, co tam jeszcze zostało do zrobienia, i ustanowił w każdym mieście starszych, jak ci nakazałem; 6. Jeśli ktoś jest nienaganny, mąż jednej żony, mający dzieci wierne, nieobwiniane o hulaszcze życie lub niekarność. 7. Biskup bowiem, jako szafarz Boży, ma być nienaganny, niesamowolny, nieskory do gniewu, nieoddający się piciu wina, nieskłonny do bicia, niegoniący za brudnym zyskiem;

W kościele jerozolimskim  istnieli już starsi (presbyteros)

Dzieje 15:2 Kiedy doszło do niemałych sporów i zatargów między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowili, że Paweł i Barnaba oraz jeszcze kilku z nich pójdą w sprawie tego sporu do apostołów i starszych (πρεσβυτέρους  presbyteros) do Jerozolimy.

W liście do Filipian Paweł kieruje swoje pierwsze przemówienie do biskupów (episkopos) kościoła i diakonów

Filip. 1:1 Paweł i Tymoteusz, słudzy Jezusa Chrystusa, do wszystkich świętych w Chrystusie Jezusie, którzy są w Filippi, wraz z biskupami (ἐπισκόποις episkopois) i diakonami (διακόνοις  diakonois).

Paweł nawiązał do formy przywództwa kościoła w swoim liście do Efezjan nazywając ich pasterzami-nauczycielami. Pasterz (poimen) nie jest osobnym urzędem lecz synonimem biskupa i starszego.

Efez. 4:11 I on ustanowił … jeszcze innych pasterzami i nauczycielami (ποιμένας καὶ διδασκάλους  poimienas kai didaskalous)

Wszystkie trzy terminy, starszy, pasterz i biskup, są używane zamiennie w Dziejach 20. W wersecie 17, Paweł zbiera wszystkich starszych (presbuteros) kościoła w Efezie, aby dać im swoją wiadomość pożegnalną.

Dzieje 20:17 Z Miletu (Paweł) posłał do Efezu, wzywając do siebie starszych (πρεσβυτέρους poresbyterouskościoła.

W wersecie 28 mówi:

Dzieje 20:28 Uważajcie na samych siebie i na całe stado, w którym was Duch Święty ustanowił biskupami (ἐπισκόπους episkopous), abyście paśli (ποιμαίνειν poimanenkościół Boga, który on nabył własną krwią.

Pierwszy List Piotra łączy wszystkie trzy nazwy ciągle odnosząc je do jednego i tego samego urzędu

1 Piotra 5:1-2 1. Starszych (πρεσβυτέρους presbyterousktórzy są wśród was, proszę jako również starszy i świadek cierpień Chrystusa oraz uczestnik chwały, która ma się objawić: 2. Paście (ποιμάνατε poimate) stado Boga, które jest wśród was, doglądając (ἐπισκοποῦντες episkopantes) go nie z przymusu, ale dobrowolnie, nie dla brudnego zysku,

Biorąc pod uwagę, że 1 i 2 Tymoteusza zostały napisane później niż powyższe cytaty, argument eklezjologiczny nie jest w stanie wykazać anachronizmu i argumentu przeciwko Pawłowemu autorstwu 1 i 2 Tymoteusza. 1 i 2 Tymoteusza w rzeczywistości utrzymywały organizację kościelną, która została ustanowiona przez Chrystusa..
.


Potwierdzenie w historii kościoła

1 Tym. 3:15 A gdybym się opóźniał, piszę, abyś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy.

Chronologia i spójność eklezjalna potwierdzają prawdziwość pawłowego autorstwa pierwszego Listu do Tymoteusza oraz kanoniczność tego tekstu. Paweł rzeczywiście był jego ludzkim autorem (natchnienie bowiem należy do Ducha Świętego) a historia kościoła jedynie może potwierdzić ten fakt. Otóż Pismo Święte nie istnieje w eklezjalnej próżni i dlatego właśnie wcześni teologowie i pisarze, którzy żyli w czasach Apostołów lub współcześnie z Tymoteuszem (np. Klemens Rzymski, Ignacy Antiocheński i Polikarp ze Smyrny), którzy trwali w nauce Apostołów (Dzieje 2:42) cytują niewygodne dla wyższej krytyki tekstu i kościelnych feministek Listy Pasterskie.

Pismo nie może być naruszone a stwierdzenie, że pierwszy kościół trwał w nauce apostolskiej oraz fakt, że ojcowie apostolscy znali i cytowali listy pasterskie Pawła i uznawali 1 i 2 List do Tymoteusza za autentyczne listy Apostoła Pawła oznacza, że pierwszy Kościół rozpoznawał je jako natchnione i kanoniczne Pisma.

Ireneusz, biskup Lyonu (130-200 n.e.), był uczniem Polikarpa i Papiasza. W swoich dziełach, które posiadał, zawarł 1200 odniesień do Nowego Testamentu, w tym najwcześniejsze cytaty z 1 i 2 Listu do Tymoteusza około 170 r. n.e. w swojej apologetyce przeciwko gnostycyzmowi.

Tertulian z Kartaginy (ur. ok. 150 r. n.e.) był pierwszym chrześcijańskim pisarzem, który pisał po łacinie i ukuł frazę „Nowy Testament”. Z wykształcenia prawnik, był uważany za „ojca apologetów” ze względu na swoją energiczną obronę doktryny chrześcijańskiej przed filozofią grecką i kulturą hellenistyczną. W swoich znanych dziełach zamieścił 2500 odniesień do Nowego Testamentu.

W jednym ze swoich dzieł Tertulian przyznaje, że Listy Pasterskie zostały napisane przez Pawła do Tymoteusza i Tytusa i wyraża zdziwienie, że heretyk Marcjon nie wierzył, że Listy Pasterskie powinny być częścią kanonu. Wersja kanonu Marcjona, którą zebrał około 140-150 r. n.e., zawierała tylko Łukasza (którego mocno zredagował) i tylko dziesięć z trzynastu listów Pawła; heretyk pominął cały Stary Testament i 16 ksiąg (lub 60%) Nowego Testamentu.

Klemens, biskup Aleksandrii (ur. ok. 165 r.) uważany jest, po Justynie i Ireneuszu, za twórcę literatury chrześcijańskiej. Aleksandria słynęła w starożytnym świecie ze swoich uczonych, uniwersytetów i bibliotek. Klemens, po swoim nauczycielu Pantenusie, został dyrektorem słynnej szkoły katechetycznej w Aleksandrii, która wydała innych wielkich pisarzy chrześcijańskich, takich jak Orygenes.

Klemens Aleksandryjski, znany ze swojej rozległej wiedzy o literaturze klasycznej i biblijnej, cytował więcej autorów chrześcijańskich i pogańskich niż dzieła jakiegokolwiek innego starożytnego autora. Z Nowego Testamentu cytuje wszystkie księgi z wyjątkiem Filemona, Jakuba, 2 Piotra, 2 Jana i 3 Jana.

Kolejnym dowodem na to, że ich autorstwo nigdy nie budziło wątpliwości, jest fakt, że Listy Pasterskie zostały znalezione we wczesnych łacińskich i syryjskich wersjach Nowego Testamentu.

Wnioski: w świetle historii kościoła twierdzenie o fałszerstwach 1 i 2 Tymoteusza sugerowałoby, że ojcowie wczesnego kościoła od współczesnej Francji po Afrykę byli albo w najlepszym przypadku oszukani, albo w najgorszym spiskowcami fałszerstw, a heretyk Marcjon miał rację. 

Na marginesie: co by było, gdyby Listy pasterskie były fałszerstwami? Pobożne fałszerstwa – czy możliwe było zaakceptowanie fałszerstwa w Kanonie?.

Na podstawie, źródło


Zobacz w temacie