Spis treści
Amilenializm
Obj. 20:1-3
1. I zobaczyłem anioła zstępującego z nieba, mającego klucz do otchłani i wielki łańcuch w ręce.
2. I chwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat.
3. I wrzucił go do otchłani, zamknął go i opieczętował, aby już nie zwodził narodów, aż się dopełni tysiąc lat. A potem musi być wypuszczony na krótki czas.
Słowo „amilenializm” dosłownie oznacza „żadnego tysiąclecia”. Ściśle rzecz biorąc, amilenializm nie naucza o żadnym tysiącleciu. Prawdą jest, że amilenializm nie wierzy w dosłowne przyszłe tysiąc lat.
Amilenializm naucza, że tysiąclecie z Obj. 20 to cały okres Nowego Testamentu od pierwszego przyjścia Chrystusa do końca świata. Tysiąc lat z Obj. 20 jest zatem rozumiane symbolicznie, a nie dosłownie.
Nauka ta opiera się przede wszystkim na fakcie, że liczby w Piśmie Świętym, w tym liczba 1000, są często symboliczne, a nie dosłowne. Dobrym przykładem jest Psalm 50:10, gdzie Pismo Święte z pewnością nie oznacza dosłownie i tylko „tysiąc wzgórz”, ale „wszystkie wzgórza”.
Psalm 50:10 Do mnie bowiem należy wszelkie zwierzę leśne bydło na tysiącu wzgórz
Wyjaśnienie związania
Ponieważ związanie szatana jest jedną z głównych cech tego tysiącletniego okresu (Obj. 20:1-3), amilenializm naucza, że szatan jest związany przez cały okres Nowego Testamentu, nie całkowicie związany, ale związany tylko „aby już nie zwodził narodów” (Obj. 20:3). Jest związany, innymi słowy, tylko w tym, że nie może zapobiec głoszeniu Ewangelii i jej owocowaniu w nawróceniu narodów pogańskich. To, że szatan był związany w czasie pierwszego przyjścia Chrystusa, jest jasne
Mat. 12:29 Albo jak może ktoś wejść do domu mocarza i zagrabić jego własność, jeśli najpierw nie zwiąże (δήσῃ dese) mocarza? Dopiero wtedy ograbi jego dom.
Tam, w wyraźnym odniesieniu do szatana, Jezus używa tego samego słowa, co w Objawieniu
Obj. 20:2 I chwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał (ἔδησεν edesen) go na tysiąc lat.
Jezus mówi w związku z tym „związaniem mocarza” o nadejściu królestwa poprzez zgromadzenie pogan przez głoszenie Ewangelii, tak jak czyni to Objawienie 20.
Mat 12:14-21, 28-30
.
14. A faryzeusze, wyszedłszy, naradzali się przeciwko niemu, w jaki sposób go zgładzić.15. Lecz Jezus, poznawszy to, odszedł stamtąd. Poszło za nim mnóstwo ludzi, a on uzdrowił ich wszystkich.
16. I przykazał im, aby go nie ujawniali;
17. Żeby się wypełniło, co zostało powiedziane przez proroka Izajasza, który powiedział:
18. Oto mój sługa, którego wybrałem, mój umiłowany, w którym moja dusza ma upodobanie. Złożę na nim mojego Ducha, a on ogłosi sąd narodom.
19. Nie będzie się spierał ani krzyczał i nikt nie usłyszy na ulicach jego głosu.
20. Trzciny nadłamanej nie dołamie, a knota tlącego się nie zagasi, dopóki nie doprowadzi sądu do zwycięstwa.
21. A w jego imieniu narody będą pokładać nadzieję.
.
28. A jeśli ja wypędzam demony Duchem Bożym, to przyszło do was królestwo Boże.
29. Albo jak może ktoś wejść do domu mocarza i zagrabić jego własność, jeśli najpierw nie zwiąże mocarza? Dopiero wtedy ograbi jego dom.
30. Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie, a kto nie zbiera ze mną, rozprasza.
Amilenializm zatem nie oczekuje tysiąclecia, które dopiero nadejdzie, ale wierzy, że jesteśmy teraz w środku tysiąclecia i że gdy tysiąclecie się skończy, nadejdzie koniec świata. Ta era Nowego Testamentu jest ostatnią erą świata.
.
Konsekwencje doktryny
Amilenializm zatem nie oczekuje pochwycenia 1000 lat przed końcem ani przyjścia Chrystusa 1000 lat przed końcem, ani nie oczekuje, że Wielki Ucisk nastąpi 1000 lat przed końcem świata. Raczej naucza, że wszystkie te wydarzenia będą miały miejsce na końcu i po nich nastąpi stan wieczny.
Pierwszy List do Koryntian identyfikuje trąbę, która zabrzmi podczas porwania, jako ostatnią, a Pierwszy List do Tesaloniczan mówi nam, że gdy nastąpi porwanie, „będziemy na zawsze z Panem”, co w Piśmie Świętym jest synonimem wiecznego stanu niebiańskiej chwały.
1 Kor. 15:51-52 51. Oto oznajmiam wam tajemnicę: Nie wszyscy zaśniemy, ale wszyscy będziemy przemienieni; 52. W jednej chwili, w mgnieniu oka, na ostatnią trąbę. Zabrzmi bowiem trąba, a umarli zostaną wskrzeszeni niezniszczalni, a my zostaniemy przemienieni.
.
1 Tes. 4:17 Potem my, którzy pozostaniemy żywi, razem z nimi będziemy porwani w obłoki, w powietrze, na spotkanie Pana, i tak zawsze będziemy z Panem.
Podobnie w Ewangelii Mateusza natychmiast po Wielkim Ucisku następuje trąba, która zapowiada przyjście Chrystusa, rzeczywiste pojawienie się Chrystusa na obłokach i zgromadzenie Jego wybranych.
Mat. 24:29-31 29. A zaraz po ucisku tych dni słońce się zaćmi i księżyc nie da swego blasku, gwiazdy będą spadać z nieba i moce niebieskie zostaną poruszone. 30. Wówczas ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego. Wtedy będą lamentować wszystkie ludy ziemi i ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego na obłokach niebieskich z mocą i wielką chwałą. 31. Pośle on swoich aniołów z potężnym głosem trąby i zgromadzą jego wybranych z czterech stron świata, od jednego krańca nieba aż do drugiego.
Amilenializm również nie naucza o okresie bezprecedensowego pokoju i dobrobytu dla kościoła przed końcem, ale poważnie traktuje biblijną prawdę, że Wielki Ucisk kościoła poprzedzi koniec wszystkiego – że w tych ostatnich dniach „nadejdą ciężkie czasy”, czasy, w których „źli ludzie będą stawać się coraz gorsi” (w. 13).
2 Tym. 3:1 A to wiedz, że w ostatecznych dniach nastaną trudne czasy.
.
2 Tym. 3:13 Lecz ludzie źli i zwodzicielecoraz bardziej będą brnąć w zło, błądząc i innych wprowadzając w błąd.
Odparcie zarzutu
Z tego powodu niektórzy oskarżają amilenializm o pesymizm. Nie jest on jednak pesymistyczny. Amilennialiści wierzą, że Chrystus rządzi i że dzięki suwerennej mocy sprawia, że wszystkie rzeczy współdziałają, nawet te bolesne rzeczy, dla ich dobra.
Rzym. 8:28 A wiemy, że wszystko współdziała dla dobra tych, którzy miłują Boga, to jest tych, którzy są powołani według postanowienia Boga.
Literalizm a Objawienie 20
Jak widzieliśmy wcześniej amilenializm nie traktuje tysiąca lat z Obj. 20 dosłownie, ale rozumie je jako symboliczne odniesienie do całego okresu Nowego Testamentu. Symbolika ta polega na tym, że 1000 to 10 X 10 X 10, gdzie 10 jest rozumiane jako całość. To właśnie tego niedosłownego rozumienia tysiąca lat dosłownie chcemy bronić w tym artykule.
Zwróciliśmy już uwagę na Psalm 50:10, że „tysiąc” nie zawsze należy rozumieć dosłownie w Piśmie Świętym. Bóg jest właścicielem nie tylko bydła na tysiącu wzgórz, ale na wszystkich z nich. Inne fragmenty w Psalmach, w których „tysiąc” nie jest dosłowne, ale ma znaczenie „wszystko” lub „całość”, to
5 Mojż. 7:9 Uznaj więc, że PAN, twój Bóg, jest Bogiem, Bogiem wiernym, który zachowuje przymierze i miłosierdzie do tysiącznego pokolenia względem tych, którzy go miłują i przestrzegają jego przykazań;
.
Psalm 84:10 Lepszy bowiem jest jeden dzień w twoich przedsionkach niż tysiąc gdzie indziej; wolę raczej stać w progu domu mego Boga, niż mieszkać w namiotach niegodziwców.
.
Psalm 91:7 Tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy, lecz ciebie to nie dosięgnie
.
Psalm 105:8 Pamięta wiecznie o swoim przymierzu; o słowie, które nakazał po tysiąc pokoleń
Ci, którzy twierdzą zatem, że liczbę tę należy zawsze brać dosłownie, także w Obj. 20, są w błędzie.
.
Konsekwencje literalizmu
Należy również zauważyć, że w Obj. 20 są inne rzeczy, których nie można brać dosłownie.
A) Szatan nie jest dosłownie smokiem, ani duch, szatan, nie może być związany łańcuchem
Obj. 20:1-2 1. I zobaczyłem anioła zstępującego z nieba, mającego klucz do otchłani i wielki łańcuch w ręce. 2. I chwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat.
B) Większość również zrozumiałaby odniesienie do „otchłani” jako odniesienie do piekła, miejsca szatana. Nie jest to jednak piekło, z którego nie ma wyjścia, ale więzienie, z którego szatan zostanie wypuszczony
Obj. 20:3I wrzucił go do otchłani,
.
Obj. 20:7 A gdy się skończy tysiąc lat, szatan zostanie wypuszczony ze swego więzienia.
C) A dalej w rozdziale Antychryst nie jest w dosłownym sensie „bestią” zaś piekło to jezioro ognia i siarki, ostateczne miejsce szatana.
Obj. 20:10 A diabeł, który ich zwodził, został wrzucony do jeziora ognia i siarki, gdzie jest bestia i fałszywy prorok. I będą męczeni we dnie i w nocy na wieki wieków.
D) Ani księga życia dosłowną księgą papieru i wydrukowanych stron.
Obj. 20:12 I zobaczyłem umarłych, wielkich i małych, stojących przed Bogiem, i otwarto księgi. Otwarto też inną księgę, księgę życia. I osądzeni zostali umarli według tego, co było napisane w księgach, to znaczy według ich uczynków.
Istnieje również wiele przykładów rzeczy, których nie można brać dosłownie w samej księdze Objawienia. Żaden znany mi chrześcijanin nie spodziewa się na przykład,
- że jego nagrodą będzie biały kamień z wypisanym na nim jego imieniem (Obj. 2:17)
. - lub że zostanie zamieniony w filar w niebie (Obj. 3:12)
. - albo że Jezus faktycznie będzie miał miecz zamiast języka (Obj. 1:16).
Uderzające jest to, że ci, którzy najgłośniej nalegają na dosłowne rozumienie tysiąca lat i mówią, że cokolwiek innego jest niewiernością Pismu, sami nie chcą dosłownie rozumieć odniesienia do dusz w
Obj. 20:4 Zobaczyłem też trony i zasiedli na nich, i dano im władzę sądzenia. I zobaczyłem dusze ściętych z powodu świadectwa Jezusa i z powodu słowa Bożego oraz tych, którzy nie oddali pokłonu bestii ani jej wizerunkowi i nie przyjęli jej znamienia na czoło ani na rękę. I ożyli, i królowali z Chrystusem tysiąc lat.
Nalegają, że nie są to dosłowne bezcielesne dusze, ale „całe osoby”.
.
Spostrzeżenia
Trzeba przypomnieć, że samo Pismo nie wymaga ścisłego i rygorystycznego dosłownego traktowania, a wręcz mówi nam, że „uduchowienie” jest konieczne do interpretacji Pisma
1 Kor. 2:14 Lecz cielesny człowiek nie pojmuje tych rzeczy, które są Ducha Bożego. Są bowiem dla niego głupstwem i nie może ich poznać, ponieważ rozsądza się je duchowo.
Istnieje wiele przykładów takiego uduchowienia w Piśmie Świętym, a jednym z godnych uwagi przykładów jest.
Gal. 4:24-26 24. Ma to znaczenie alegoryczne: te kobiety oznaczają dwa przymierza: jedno z góry Synaj, które rodzi w niewolę – jest nim Hagar. 25. Hagar bowiem to góra Synaj w Arabii, a odpowiada ona dzisiejszemu Jeruzalem, bo jest ono w niewoli wraz ze swoimi dziećmi. 26. Natomiast Jeruzalem, które jest w górze, jest wolne i ono jest matką nas wszystkich.
Właściwym sposobem interpretacji Pisma Świętego nie jest sztywny i niemożliwy dosłowny sposób, ale to, że Pismo samo się interpretuje. Czyni to w Obj. 20,
1) Pokazując nam, że „tysiąc” może być czasami rozumiane symboliczni
2) Pokazując nam w Mat. 12:29 dokładnie, kiedy nastąpiło związanie Szatana
3) Pokazując nam, że tysiąc lat kończy się końcem świata (Obj. 20:8-15).
Jedynym możliwym wnioskiem zatem, na podstawie samego Pisma Świętego, jest to, że tysiąc lat odnosi się do całego wieku Nowego Testamentu. Czy to wszystko ma znaczenie? Owszem, ma. Jeśli po zakończeniu obecnego wieku nadal będzie tysiąc lat, to niebiańska nadzieja wierzących i Ostateczny Sąd stają się tak odległe, że powołanie do czuwania, modlitwy i przygotowania się na Sąd jest niemal bezsensowne.
Mat. 25:13 Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny, o której Syn Człowieczy przyjdzie.
.
Marek 13:33 Uważajcie, czuwajcie i módlcie się, bo nie wiecie, kiedy ten czas nadejdzie.
.
2 Piotra 3:14 Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, abyście zostali przez niego znalezieni bez skazy i nienaganni, w pokoju;
Pilna potrzeba naszego powołania do czekania i wypatrywania końca wszystkich rzeczy opiera się na naszym zapewnieniu, że te rzeczy nadchodzą szybko!
Na podstawie, źródło
Zobacz w temacie
- Kilka obserwacji co do interpretacji proroctw
- Podstawy hermeneutyki, cz. 3 – o interpretacji proroctw
- Podstawy hermeneutyki, cz. 8 – analogia wiary
. - Wielki Ucisk – klasyczna pozycja Reformowana
- Nowe Niebo i Nowa Ziemia
- Pochwycenie Kościoła – klasyczna pozycja Reformowana
. - Premilenializm obalony przez cztery teksty Pisma
- Premilenializm obalony przez dwa rozumowania.
- Premilenializm: obalenie obiekcji
. - Dlaczego pierwszy kościół odrzucił premilenializm?
- Wyraźnie amilenijne Atanazyjskie Wyznanie Wiary a wczesny Kościół
- Zapłata chrześcijanina
- Amilenialny Kalwin
. - Dyspensacjonalizm, część 1 – historia powstania
- Dyspensacjonalizm, część 2 – cechy systemu
- Dyspensacjonalizm, część 3 – serce herezji
- Dyspensacjonalizm, część 4 – środek do celu ruchu syjonistycznego
- Dyspensacjonalizm, część 5 – syjonistyczna „biblia” Scofielda
- Dyspensacjonalizm, część 6 – jezuickie korzenie herezji
- Dyspensacjonalizm, część 7 – gorzkie owoce
, - Kwestia milenium, część 1 – upici milenijnym winem
- Kwestia milenium, część 2 – stado milenijnych baranów
- Kwestia milenium, część 3 – zrobieni w milenijną trąbę