Spis treści
Zaprzepaszczone zwycięstwo
1 Król. 22:34-38
34. A pewien mężczyzna na ślepo naciągnął łuk i ugodził króla Izraela między spojenia pancerza. A ten powiedział swojemu woźnicy: Zawróć i wywieź mnie z pola bitwy, bo jestem ranny.
35. I bitwa wzmogła się tego dnia. Król stał w rydwanie naprzeciw Syryjczyków i wieczorem umarł, a krew spływała z jego rany na dno rydwanu.
36. O zachodzie słońca w obozie wydano rozkaz: Każdy do swego miasta i każdy do swojej ziemi.
37. Tak więc król umarł i przywieziono go do Samarii, i pogrzebano go w Samarii.
38. A gdy myto rydwan w sadzawce Samarii, psy lizały jego krew, myto także jego zbroję, według słowa PANA, które zapowiedział.
Po opowiedzeniu historii Nabota Pismo Święte powraca do wydarzeń międzynarodowych. Izrael i Syria nie walczyły ze sobą przez trzy lata (1 Król. 22:1). Ben-Hadad wyczerpał zasoby swojego narodu w poprzednich porażkach w bitwie z Izraelem i nie mógł wrócić na pole bitwy. Achab nie wykorzystał swojej przewagi w walce z wrogiem Izraela. Zamiast tego dał Syrii szansę na odzyskanie sił.
1 Król. 20:34 … I odpowiedział: Puszczę cię wolno na podstawie tego przymierza. Tak więc zawarł z nim przymierze i puścił go wolno.
Achab postanawia teraz odzyskać jedno z miast Izraela, Ramot-Gilead.
1 Król. 22:3 Wtedy król Izraela powiedział do swoich sług: Czy wiecie, że Ramot-Gilead należy do nas? A my zwlekamy z odebraniem go z ręki króla Syrii.
Chociaż lokalizacja Ramot-Gilead nie jest pewna, wiele o nim wiadomo. Było to miasto graniczne w ziemi Gada. Znajdowało się na wschód od rzeki Jordan, być może nad rzeką Jabbok (na wschód, południowy wschód od Jeziora Galilejskiego?). Miasto było jednym z sześciu miast schronienia w Izraelu, miejscem, do którego mógł uciec ten, kto przypadkowo zabił sąsiada, przedstawić swoją sprawę i uzyskać ochronę przed członkami rodziny, którzy chcieli pomścić przelaną krew swojego krewnego. Było to kluczowe miejsce, gdy toczyły się bitwy między Izraelem a Syrią.
Achab twierdzi, że miasto „należy do nas”, ale Izrael od jakiegoś czasu nic nie zrobił, aby je odzyskać. Czy Achab miał na myśli, że Syria miała zwrócić Ramot zgodnie z wcześniejszym porozumieniem, czy też miał na myśli, że Ramot należało do Izraela po podboju Kanaanu i teraz musi zostać odzyskane? Cokolwiek myśli Achab, w końcu podejmuje działanie.
Bezbożny sojusz
Krótko odnotowujemy obecność Jehoszafata, bogobojnego króla Judy.
1 Król. 22:2 I w trzecim roku Jehoszafat, król Judy, przyjechał do króla Izraela.
Zauważamy, że Żydzi mają bardzo wyobrażeniową tradycję dotyczącą Jehoszafata będącego z Achabem. Twierdzą, że skrucha Achaba w ostatnim rozdziale wynikała z prawdziwej wiary (1 Król. 21:29). Według żydowskiej tradycji Achab posłał po Jehoszafata, aby ten go chłostał i rzekomo Jehoszafat został z Achabem przez jakiś czas i każdego dnia chłostał go biczem. Nie ma Biblijnych podstaw do takiego twierdzenia, choć może być to dla kogoś interesujące.
Kiedy Achab prosi Jehoszafata, aby poszedł razem z Izraelem walczyć z Syrią, Jehoszafat głupio się zgadza, stwierdzając: „Ja tak, jak i ty”. Jehoszafat powinien mieć nadzieję, że Bóg nie postrzega go w ten sposób. Jednak Jehoszafat nie boi się publicznie mówić o swojej wierze w Boga. Zanim armia wyruszy, chce zapytać o słowo Pana, używając nawet imienia Jahwe, imienia przymierza Boga.
Achab, chcąc być miłym, łaskawym gospodarzem, zgadza się (werset 8). Wzywa swoich proroków, około 400 z nich.
- Nie byli to prorocy Baala, ponieważ Eliasz zabił ich na Górze Karmel (1 Król. 18:20-40)
. - Nie byli to również prorocy Jezabel, ponieważ twierdzą, że mówią w imieniu Boga.
Czy byli prorokami złotych cielców? Izrael twierdził, że złote cielce były akceptowalnym kultem, co może wskazywać, że Izrael oficjalnie powrócił do tej formy bałwochwalstwa. Chociaż prorocy są jednomyślni, mówiąc, że Izrael pokona Syrię, Jehoszafat wie, że są to fałszywi prorocy i prosi o prawdziwego proroka.
1 Król. 22:7 Ale Jehoszafat zapytał: Czy nie ma tu jeszcze jakiegoś proroka Jahwe, abyśmy mogli go zapytać?
Achab posyła teraz po Micheasza. Żydowska tradycja głosi, że to Micheasz był prorokiem, który przyniósł Boże słowo sądu przeciwko Achabowi za uwolnienie Ben-Hadada (1 Król. 20:338-40). Za przemówienie w ten sposób do króla Achab wsadził Micheasza do więzienia, w którym przebywał przez ostatnie trzy lata. Achab wyraża również swoją nienawiść do Micheasza. Achab nie zachowywałby się w ten sposób, gdyby jego nawrócenie było prawdziwe. To nie jest dowód wiary.
Aplikacja tekstu
Kiedy prawdziwi rzecznicy Boga przynoszą Jego słowo do kościoła, nie zawsze jest to przyjemne. Nie powinniśmy podzielać postawy Achaba wobec duchownych, którzy sprawiają, że czujemy się niekomfortowo. Nie lubimy słuchać o naszym zepsuciu, naszym grzechu i osądzie, na który zasługujemy. A jednak tak zaczyna się Katechizm Heidelberski jako pierwsza z trzech rzeczy, które musimy wiedzieć, aby cieszyć się komfortem przynależności do Chrystusa. Im lepiej znamy swój grzech, tym bardziej doceniamy wielkość naszego łaskawego wyzwolenia. Nie lubimy być napominani za nasze grzechy, ale Kanony Dordt 3/4:17 pouczają nas:
„Gdyż łaska jest okazywana poprzez napomnienia, a z im większą gotowością wykonujemy nasze obowiązki, tym wyraźniej zazwyczaj objawia się łaska Boża działająca w nas, i tym bardziej bezpośrednio rozwija się dzieło Tego, któremu jedynie należy się na zawsze wszelka chwała, zarówno za środki jak i za ich zbawczy owoc i wystarczalność.”
Czas duchowej konfrontacji
Podczas gdy nadchodzi Micheasz, Sedekiasz, być może głowa fałszywych proroków, wystawia się na pokaz. Miał „rogi z żelaza”, którymi, jak twierdził, Izrael będzie „bódł” Syryjczyków, „aż ich wytępisz”.
1 Król. 22:11 A Sedekiasz, syn Kenaany, sporządził sobie żelazne rogi i powiedział: Tak mówi PAN: Nimi będziesz bódł Syryjczyków, aż ich wytępisz.
Rogi te nie miały kształtu rogów byka lub wołu, reprezentujących złote cielce. Komentatorzy twierdzą, że były małe, miały rozmiar i formę podobną do gasidła do świec. Często noszono je jako ozdoby wojskowe. Sedekiasz mógł mieć na myśli Księgę Powtórzonego Prawa W tym rozdziale Mojżesz błogosławi plemiona Izraela. O Józefie, od którego pochodził Achab, Mojżesz powiedział:
5 Mojż. 33:17 Jego chwała jest jak pierworodny wół, a jego rogi jak rogi jednorożca. Nimi będzie bódł wszystkie narody aż po krańce ziemi; a są to dziesiątki tysięcy Efraima i tysiące Manassesa
Posłaniec, który przyprowadził Micheasza do Achaba, chce, aby Micheasz „mówił to, co dobre”, (werset 13) aby mógł zostać uwolniony z więzienia. Pokusa, z jaką spotkał się Micheasz, była wielka. Jego życie w więzieniu nie było komfortowe, a Achab prawdopodobnie wyznaczył mu okropne traktowanie. Jednak Micheasz, wierny sługa Boży, mówi:
1 Król. 22:14 Micheasz odpowiedział: Jak żyje Jahwe, będę mówił to, co Jahwe mi powie.
Aplikacja tekstu
Modlimy się za naszych kaznodziejów, aby byli wierni słowu Bożemu i przynosili nam Jego prawdę, nawet gdy słowo Boże zawiera dla nas surowe napomnienia.
Chociaż Micheasz był związany w więzieniu, słowo Boże w nim nie było związane. Achab pyta Micheasza o pójście do Ramot-Gilead, a Micheasz mówi mu: „Wyrusz, a poszczęści ci się ”. Musiało być coś w tonie głosu Micheasza, aby Achab mógł stwierdzić, że ta przepowiednia dobrego wyniku nie była szczera. Achab mówi:
1 Król 22:16 Ileż razy mam cię zaprzysięgać, abyś mi nie mówił nic innego jak tylko prawdę w imieniu PANA?
Biorąc pod uwagę duchowy charakter Achaba, powiedzielibyśmy, że Achab wcale nie zaklinał Micheasza, aby mówił prawdę Bożą.
.
Wielka ilustracja
Następnie Micheasz przynosi prawdę Achabowi. Achab zginie w bitwie. To, co Micheasz opowiada dalej, nie jest rzeczywistością, ale przypowieścią.
1 Król. 22:19-22
.
19. Tamten powiedział: Słuchaj więc słowa PANA: Widziałem PANA siedzącego na swoim tronie, a wszystkie zastępy niebieskie stojące po jego prawicy i lewicy.30. I PAN zapytał: Kto zwiedzie Achaba, aby wyruszył do Ramot-Gilead i poległ tam? I jeden mówił tak, a drugi inaczej.
21. Wtedy wystąpił duch i stanął przed PANEM, mówiąc: Ja go zwiodę. PAN go zapytał: Jak?
22. Odpowiedział: Wyjdę i będę duchem kłamliwym w ustach wszystkich jego proroków. PAN mu powiedział: Zwiedziesz go, na pewno ci się uda. Idź i tak uczyń.
Bóg nie zasiada jako przewodniczący na spotkaniu, aby duchy przychodziły z sugestiami, jak doprowadzić Achaba do śmierci. Ponadto duch, który będzie „kłamliwym duchem w ustach wszystkich jego proroków”, nie jest nieupadłym aniołem. Bóg daje upadłemu aniołowi pozwolenie na wypełnienie Jego woli. Jak stwierdza Alfred Edersheim,
„zniszczenie Achaba nastąpi przez jego własny grzech: zostanie doprowadzony do swojej ruiny przez tych fałszywych proroków, których wybrał, i przez jego niechęć do słuchania słowa Jahwe, co uważał za przejaw osobistej wrogości”.
Widzimy określone powołanie Boga i wybór człowieka. To skłania Sedekiasza do „uderzenia Micheasza w policzek”, prawdopodobnie butem, aby pokazać swoją pogardę dla prawdziwego sługi Boga.
1 Król. 22:24 Wtedy Sedekiasz, syn Kenaany, podszedł do Micheasza i uderzył go w policzek, mówiąc: Którędy odszedł ode mnie Duch PANA, aby mówić z tobą?
Nie jesteśmy zaskoczeni, że Achab nie ukarał Sedekiasza, ale Jehoszafat powinien był go zganić i powiedzieć Achabowi, że widział już dość i wraca do Jerozolimy. Micheasz ostrzega Sedekiasza, że „wejdzie do najskrytszej komnaty, aby się ukryć”. Bez wątpienia mówi to o powracającej, pokonanej armii szukającej Sedekiasza, aby go ukarać.
.
Podstęp Achaba
Achab planuje uciec przed słowem Bożym, idąc do bitwy ubrany jak zwykły żołnierz. W międzyczasie nakazuje Jehoszafatowi iść do bitwy w swoich królewskich szatach.
1 Król. 22:30 I król Izraela powiedział do Jehoszafata: Przebiorę się i pójdę na bitwę, ty zaś ubierz się w swoje szaty. Następnie król Izraela przebrał się i poszedł na bitwę.
Pójście do bitwy w stroju nie jest bezpiecznie ani mądre. Chociaż Achab wydawał się Jehoszafatowi życzliwym gospodarzem, powiedzenie mu, aby poszedł do bitwy ubrany w szaty, pokazuje, jak bardzo się tym przejmuje.
Aplikacja tekstu
Fałszywy kościół, delikatnie mówiąc, choć wydaje się przyjazny, tak naprawdę nie ma na sercu dobra prawdziwego kościoła!
Boża sprawiedliwość
Ben-Hadad wydał swoim ludziom ciekawy rozkaz. Każe im szukać Achaba na polu bitwy i walczyć z nim.
1 Król. 22:31 A król Syrii rozkazał swoim trzydziestu dwom dowódcom rydwanów: Nie walczcie ani z małym, ani z wielkim, tylko z samym królem Izraela.
Wrażenie jest takie, że gdyby Syria przegrała bitwę i straciła kontrolę nad Ramot-Gilead, ale Ahab zostałby zabity, Ben-Hadad uznałby to za zwycięstwo. Ben-Hadad szuka człowieka, który upokorzył go w bitwie dwa razy wcześniej, oprócz tego, że człowieka, który rozpoczął tę bitwę. Widzimy także, jak Ben-Hadad “odwdzięcza się” Achabowi i oszczędza mu życie. Podczas bitwy „pewien mężczyzna na ślepo naciągnął łuk” i trafił Achaba strzałą, prawdopodobnie zatrutą, która być może zapobiegała krzepnięciu krwi, powodując jej śmiertelną utratę. Łucznik ten nie celował w Achaba. Po prostu zobaczył grupę Izraelitów i pomyślał, że istnieje „szansa”, że uderzy jednego z nich. Nigdy nie dowiedział się, że zabił Achaba, a jego rodacy nie wychwalali go za to na ulicach. Ten syryjski żołnierz pozostał nierozpoznanym bohaterem.
1 Król. 22:34 A pewien mężczyzna na ślepo naciągnął łuk i ugodził króla Izraela między spojenia pancerza. A ten powiedział swojemu woźnicy: Zawróć i wywieź mnie z pola bitwy, bo jestem ranny.
Pokonana armia Izraela wraca do domu. Klęska nie była tak wielka, że Izrael utracił dodatkowe ziemie na rzecz Syrii i nie odzyskali Ramot-Gilead. Achab zmarł
1 Król. 22:37 Tak więc król umarł i przywieziono go do Samarii, i pogrzebano go w Samarii.
Na koniec sługa umył rydwan Achaba w sadzawce Samarii, gdzie psy lizały krew Achaba.
1 Król. 22:38 A gdy myto rydwan w sadzawce Samarii, psy lizały jego krew, myto także jego zbroję, według słowa PANA, które zapowiedział.
Tak jak psy lizały krew Nabota, tak samo lizały krew Achaba. Bóg zawsze wypełnia swoje słowo. Jeden z komentatorów twierdzi, że w tej sadzawce kapłanki-nierządnice Astarte, bożka Jezabel, obmywały się po wykonaniu cudzołożnych rytuałów. Życie Achaba dobiegło końca i stanął przed sprawiedliwym sądem Bożym. W wydaniu „Standard Bearer” z 1 listopada 1979 r. pastor C. Hanko napisał:
„Wierny pasterz wyprowadza owce z owczarni, aby mogły paść się na zielonych pastwiskach. Prowadzi je również z powrotem do bezpiecznego miejsca w owczarni. Achab tego nie zrobił. W rzeczywistości zrobił dokładnie odwrotnie, odwodząc Izrael od Boga na jałowe, pustynne pustkowia kultu Baala. Dlatego Pan zabiłby go w bitwie”.
Dziękujemy Bogu za naszego wiernego Pasterza, którego wyznajemy:
Psalm 23:6 Zaprawdę dobroć i miłosierdzie pójdą w ślad za mną po wszystkie dni mego życia i będę mieszkał w domu PANA przez długie czasy.
Na podstawie, źródło
Zobacz w temacie
- Doktryna podwójnego oddzielenia
- Łaskawy dar nietolerancji
- Nienawiść do nienawidzących Boga
- Kazanie Johna Knoxa, cz. 1 – o władzy
. - Boża próba zabicia Mojżesza
- Regulatywna a normatywna zasada uwielbienia
- Grzech zielonoświątkowstwa
- Wewnętrzny wróg
- Opętani Maryją, czyli o nabożeństwie maryjnym
- Śladami Bartłomieja Kuryla$a
. - Duchowy nierząd ekumenizmu
- Ekumenia: duchowy nierząd
- Ekumeniczni kolaboranci
- Ekumeniczne leczo Merecza
- Perły przed ekumeniczne wieprze
- Pięćdziesiąt twarzy polskich Baptystów
- Pokłosie Arminianizmu w ujęciu historycznym
. - Czym jest wiara Reformowana?
- Co to znaczy być “reformowanym”
- Utracona Ewangelia Reformacji
- Sprawa Ewangelii nie jest zgubiona
- Remedium na gnijącą religię
- Miłość po efesku
- Za kogo umarł Chrystus
.