Jak powinniśmy reagować na grzech hazardu?

1 Tym. 6:6 Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co się ma.

W poprzednich odsłonach artykułu zdefiniowaliśmy biblijne podstawy umożliwiające nam określenie hazardu jako grzechu. Choć nie ma bezpośredniego przykazania „nie będziesz uprawiał hazardu” grzech ten jest implikacją szeregu biblijnych przesłanek:

Ukazaliśmy również tragiczne konsekwencje wprowadzane przez hazard do życia osób, które go uprawiają. Mają one znaczenie nie tylko jednostkowe, np. uzależnienie, alkoholizm, dewastajca rodziny, ale i społeczne. Wzrasta przestępczość i chodzi nie tylko o kradzieże w celu zapewnienia środków do kontynuowania nałogu, ale na hazardzie bogacą się także grupy mafijne. Kolejnym skutkiem społecznym jest bezrobocie, hazardziści tracą prace.

Skutki hazardu są nieuniknione. Istotną zatem będzie dla nas odpowiedź na pytanie: jak przeciwdziałać temu grzechowi?


Potępiać i zwalczać

Kościół i chrześcijanie muszą potępiać i zwalczać hazard we wszystkich jego formach — loterie, kasyna, zakłady sportowe i wszelkie inne.

2 Tym. 4:2 Głoś słowo Boże, nalegaj w porę i nie w porę, upominaj, strofuj i zachęcaj ze wszelką cierpliwością i nauką.

Kościół musi to czynić w swoich kazaniach i nauczaniu, w których ostrzega swoich członków przed hazardem. Musi to również czynić poprzez dyscyplinowanie nieupamiętanych hazardzistów w kościele, do czego kościoły Reformowane historycznie się zobowiązały.

1 Kor. 5:2 A wy wbiliście się w pychę, zamiast tak się smucić, aby został usunięty spośród was ten, kto się dopuścił tego czynu

„Formularz administrowania Wieczerzy Pańskiej”, którego kościoły Reformowane używają od wieków, ostrzega „graczy”, aby trzymali się z dala od stołu Pańskiego, aby nie jedli i nie pili swojego sądu.

„Dlatego też my również, zgodnie z nakazem Chrystusa i Apostoła Pawła, napominamy wszystkich, którzy są skalani następującymi grzechami, aby trzymali się z dala od stołu Pańskiego, i oświadczamy im, że nie mają udziału w królestwie Chrystusa: wszystkich bałwochwalców, wszystkich, którzy wzywają zmarłych świętych, aniołów lub inne stworzenia; wszystkich, którzy czczą wizerunki; wszystkich czarodziejów, wróżbitów, zaklinaczy i tych, którzy pokładają ufność w takich zaklęciach; wszystkich gardzących Bogiem, Jego Słowem i świętymi sakramentami; wszystkich bluźnierców; wszystkich, którzy podżegają do niezgody, sekt i buntu w Kościele lub Państwie; wszystkich krzywoprzysiężców; wszystkich, którzy są nieposłuszni swoim rodzicom i przełożonym; wszystkich morderców, osoby kłótliwe i tych, którzy żyją w nienawiści i zawiści wobec swoich bliźnich; wszyscy cudzołożnicy, rozpustnicy, pijacy, złodzieje, lichwiarze, rozbójnicy, gracze, chciwcy i wszyscy, którzy prowadzą haniebne życie.”

Oxford English Dictionary podaje kilka definicji terminu „gracz”, z których niektóre są przestarzałymi zastosowaniami; ale jednym z obecnych zastosowań tego słowa jest określenie

„osoby, która regularnie gra w gry losowe o pieniądze lub inne stawki; hazardzista”.

Ostrzegając takich przed uczestnictwem w Wieczerzy Pańskiej, kościoły Reformowane podkreślają powagę grzechu hazardu, a także fakt, że często starsi kościoła nie wiedzą, kto w zgromadzeniu jest winny tego grzechu. Gdyby wiedzieli, że członek uprawia hazard i robi to notorycznie lub bez żalu za grzech, tacy starsi, którzy są wierni swojemu powołaniu, zdyscyplinowaliby takiego członka.

Poza tym chrześcijanin jako jednostka i jako członek kraju ma nie tylko prawo, ale także powołanie do walki z hazardem na poziomie politycznym. Jednak nawet gdy robi to na poziomie politycznym, chrześcijanin nie powinien zaniedbać użycia Słowa Bożego, aby potępić i zwalczać hazard. To Słowo jest w końcu mieczem Ducha, przez niego Duch zwalcza grzech w sercach grzeszników!

Efez. 6:17 Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha, którym jest słowo Boże;

Używając tej broni, chrześcijanie będą walczyć z właściwego powodu (hazard jest grzechem!) i właściwego celu (podtrzymywanie czci i chwały Boga).


Wyznaj i upamiętaj się

Zanim jednak zaczniemy walczyć z grzechem innych, musimy być pewni, że najpierw sami upamiętaliśmy się z tego grzechu, jeśli jesteśmy winni. Że jest to właściwe, wiemy ze słów Jezusa w Ewangelii Mateusza

Mat. 7:4-5 4. Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że wyjmę źdźbło z twego oka, gdy belka jest w twoim oku? 5. Obłudniku, wyjmij najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, aby wyjąć źdźbło z oka twego brata.

Być może tak naprawdę nie kupiliśmy losu na loterię, ani nawet nie braliśmy udziału w biurowych loteriach, nie mówiąc już o grach hazardowych w kasynach. Jeśli dotyczy to nas, nie zakładajmy zbyt szybko, że nie jesteśmy winni i nie potrzebujemy upamiętania! Grzech, który leży u podstaw hazardu, to grzech chciwości, a ten grzech charakteryzuje nas wszystkich z natury!

A) Nie zawsze właściwie wykorzystywaliśmy nasze pieniądze, w służbie królestwu Bożemu!

2 Kor. 9:8-10 8. A Bóg ma moc udzielić wam obficie wszelkiej łaski, abyście, mając zawsze wszystkiego pod dostatkiem, obfitowali we wszelki dobry uczynek; 9. Jak jest napisane: Rozrzucił, dał ubogim, jego sprawiedliwość trwa na wieki. 10. A ten, który daje ziarno siewcy, niech i wam da chleba do jedzenia, i wasze ziarno rozmnoży, i zwiększy plon waszej sprawiedliwości;

B) Nie zawsze ufaliśmy Bogu, że zaspokoi nasze potrzeby!

1 Sam. 2:7 PAN czyni ubogim i bogatym, poniża i wywyższa.
.
Filip. 4:19 Lecz mój Bóg zaspokoi wszelką waszą potrzebę według swego bogactwa w chwale, w Chrystusie Jezusie.
.
Łuk. 12:31 Szukajcie raczej królestwa Bożego, a to wszystko będzie wam dodane.

Tak więc, nawet jeśli nigdy nie graliśmy, jesteśmy winni tego samego grzechu serca, którego winni są wszyscy hazardziści. Wyznajmy i upamiętajmy się z naszej chciwości, zanim wezwiemy innych do upamiętania się z grzechu hazardu. Prawdziwe upamiętanie charakteryzuje się

  • odwróceniem się od grzechu w prawdziwej nienawiści do grzechu
    .
  • i dążeniem do życia, które coraz bardziej dostosowuje się do prawa Bożego i jest skierowane ku chwale Bożej.

Prawdziwie upamiętując się, możemy znaleźć w Jezusie Chrystusie przebaczenie, którego potrzebujemy. Ponieważ przez swoją śmierć na krzyżu Chrystus poniósł winę swojego ludu, cierpiąc gniew Boży i karę przeciwko nam za nasze grzechy, abyśmy mogli zostać z nich wyzwoleni.

Rzym. 6:14 Grzech bowiem nie będzie nad wami panował, bo nie jesteście pod prawem, lecz pod łaską.
.
Rzym. 8:2 Gdyż prawo Ducha życia, które jest w Jezusie Chrystusie, uwolniło mnie od prawa grzechu i śmierci.

A w zmartwychwstaniu Chrystusa Bóg dał swoje świadectwo, że dzieło Chrystusa na krzyżu zostało zakończone. Bóg ogłasza tych, którzy wierzą w Chrystusa, sprawiedliwymi i wolnymi od winy grzechu! Prawdziwie żałując, możemy również znaleźć w Chrystusie łaskę i moc do walki z tym grzechem w nas samych i do ochrony przed nim. I to chronienie siebie musi być również naszą odpowiedzią na ten grzech.
.


Strzeż się go

Strzeżmy się hazardu, ostrzegając innych przed tym grzechem. Rodzice muszą uczyć swoje dzieci o jego niebezpieczeństwach. Przyjaciele będą ostrzegać przyjaciół.

Przysłów 4:23 Strzeż twego serca z całą pilnością, bo z niego tryska życie.

Ale strzeżenie zawsze wiąże się z jakąś formą pozytywnej pracy. Strażnik tworzy obronę. Podstawowym sposobem, w jaki możemy ustrzec się przed tym grzechem, jest posiadanie właściwego poglądu na dary Boże. Podstawowe zasady zostały przedstawione wcześniej, w związku z naszym wykazaniem, dlaczego kompulsywny i rekreacyjny hazard jest zły. Pozwólcie, że podsumuję główne punkty.

Po pierwsze, wszystko, co istnieje, należy do Boga. On jest jedynym prawdziwym właścicielem wszystkich rzeczy.

Psalm 50:10-12 10. Do mnie bowiem należy wszelkie zwierzę leśne i tysiące bydła na górach. 11. Znam wszelkie ptactwo górskie i moje są zwierzęta polne. 12. Gdybym był głodny, nie mówiłbym ci o tym, bo mój jest świat i wszystko, co go napełnia.

Po drugie, wszystko, co mamy i posiadamy — w tym pieniądze, dobra i czas — jest nam dane przez Boga. Są to dary, nie w tym sensie, że Bóg zrzeka się swojej własności tych rzeczy, ale dary, tak jak człowiek daje swojemu słudze część swoich dóbr, aby się nimi tymczasowo opiekował. Salomon uczy nas przez natchnienie w Księdze Koheleta, że zarówno dobra, jak i czas są darami od Boga:

Koh. 5:18-19 18. Oto co zobaczyłem: rzecz dobra i piękna to jeść i pić, i cieszyć się dobrem ze wszelkiego swego trudu, który człowiek podejmuje pod słońcem po wszystkie dni swego życia, jakie dał mu Bóg. To bowiem jest jego działem. 19. Dla każdego też człowieka, któremu Bóg dał majątek i bogactwo, i dał mu możliwość, by z nich korzystał i odbierał swój dział i radował się ze swojego trudu – to jest dar Boga.

Po trzecie, musimy więc używać naszych dóbr i czasu w świadomości, że Bóg nas obserwuje i że pociągnie nas do odpowiedzialności za to, co zrobiliśmy.  O tym, że Bóg będzie wymagał od nas rozliczenia.uczą przypowieści:

To, że jesteśmy szafarzami dóbr Bożych, musi rządzić wszystkim, co robimy z tym, co mamy! Ta zasada dotyczy nie tylko hazardu, ale także każdej formy marnotrawstwa lub lekkomyślnego wykorzystania naszych pieniędzy.

Jer. 48:10 Przeklęty, kto wykonuje dzieło PANA niedbale…

Ten, kto szybko kupuje rzeczy, których nie potrzebuje lub nie użyje; ten, kto wydaje pieniądze jak wodę; ten, którego serce jest nastawione na to, aby zawsze mieć ładne rzeczy — taki również musi wziąć sobie tę zasadę do serca. Wszyscy musimy!

Po czwarte, rozumiejąc, że Bóg daje nam dobra, musimy być zadowoleni z tego, co nam dano. Dał mi pewną ilość swoich dóbr, których jestem szafarzem; dał mi zadowolenie z mojego losu, a drugiej osobie ze swojego. Każdy musi pamiętać, że Bóg daje swojemu ludowi dokładnie tyle, ile potrzeba, aby służył Mu dokładnie tak, jak On by chciał, aby służyli! Jeśli więc naprawdę możemy modlić się modlitwą „Bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi”, Bóg nie tylko odpowie nam, dając łaskę zadowolenia, ale także umożliwi nam dostrzeżenie, że to, co dał, jest Jego wolą, a my będziemy mogli Go wychwalać i służyć Mu w takiej mierze.
.


Wnioski

Jeśli weźmiemy sobie te punkty do serca i będziemy kierować się tymi zasadami we wszystkim, co robimy, to uchronimy się przed chciwością, a zatem także przed hazardem. Wtedy wykorzystamy nasz czas, pieniądze i dobra w sposób zgodny z prawem, na chwałę Boga, i w ten sposób okażemy Mu naszą wdzięczność za wszystko, co dla nas uczynił. A moc, aby to zrobić, możemy znaleźć w Chrystusie, naszym Zbawicielu, który jest wiernym szafarzem wszystkiego, co Bóg Mu dał.

Filip. 4:13 Wszystko mogę w Chrystusie, który mnie umacnia.

Odpowiadając w ten sposób, chrześcijanie i kościół Jezusa Chrystusa mogą wygrać bitwę z hazardem. Być może wygramy bitwy na arenie politycznej. Być może nie. Świat nie zawsze usłyszy lub doceni wysłuchanie naszej perspektywy. Ale możemy wygrać bitwę w naszych własnych sercach i w ten sposób coraz bardziej ukazywać, że jesteśmy również wiernymi szafarzami i sługami Boga.

Uczyńmy to, dla chwały Bożej!

Na podstawie, źródło


Zobacz w temacie