Spis treści
Hazard rekreacyjny jest grzechem
1 Tym. 6:8 Mając natomiast jedzenie i ubranie, poprzestawajmy na tym.
Ci, którzy bronią hazardu rekreacyjnego, przedstawiają kilka argumentów na poparcie swojego stanowiska.
Jedną z prób obrony go na podstawie Pisma Świętego jest wskazanie, że Pismo Święte nigdzie nie zabrania hazardu w sposób bezpośredni. Dlatego też argument ten głosi, że hazard należy do sfery chrześcijańskiej wolności — możemy to robić, o ile nie łamiemy żadnych przykazań Boga ani zasad Pisma Świętego. Osoba, która używa tego argumentu, może przyznać, że kompulsywny hazard jest zły, ponieważ łamie wyraźne przykazania dotyczące sposobu wykorzystywania naszego czasu i pieniędzy, a motywacja do hazardu może być zła (chciwość).
Jednak argument jest taki, że jeśli motywacja nie jest zła i ktoś gra po prostu dla rozrywki, to nie grzeszy. Niektórzy używający tego argumentu, wydają się go udowadniać, przypominając nam, że nie wolno nam dodawać do Słowa Bożego
Obj. 22:18-19 18. Oświadczam zaś każdemu, kto słucha słów proroctwa tej księgi: Jeśli ktoś dołoży coś do tego, dołoży mu też Bóg plag opisanych w tej księdze; 19. A jeśli ktoś odejmie coś ze słów księgi tego proroctwa, odejmie też Bóg jego dział z księgi życia i ze świętego miasta, i z rzeczy, które są opisane w tej księdze.
Inną próbą jego obrony jest wskazanie wielu innych form rekreacji, w których wydaje się dużo pieniędzy, a nic nie zyskuje. Czy naprawdę istnieje różnica między hazardem a jedzeniem na mieście? Między hazardem a zdobyciem najlepszego miejsca na stadionie piłkarskim? Między hazardem a przyjemnym rejsem po Bahamach? W rzeczywistości, argument brzmi, że hazard rekreacyjny jest tańszy niż niektóre z tych rzeczy.
Mamy odpowiedzi na te próby uzasadnienia hazardu rekreacyjnego.
Biblijna podstawa
Jeśli chodzi o pierwszy argument, przyznajemy, że nie możemy znaleźć w Piśmie Świętym tekstu, który mówi: „Nie będziesz uprawiał hazardu”. Jednak Pismo Święte nie musi nam mówić wprost, że dana czynność jest grzechem, aby była grzechem. Nie jesteśmy koniecznie winni dodawania do Słowa Bożego (co byłoby strasznym grzechem, rzeczywiście!), nazywając grzesznym to, czego Pismo Święte nie mówi wprost, że jest grzeszne. Interpretując Pismo Święte i stosując je w naszym życiu, lud Boży powinien przestrzegać tej mądrej zasady, przedstawionej w Wyznaniu Westminsterskim:
„Pełnia Bożego objawienia, dotycząca wszystkiego, co jest istotne dla Jego własnej chwały, zbawienia człowieka, wiary i życia jest albo bezpośrednio przedstawiona, albo też może zostać w sposób naturalny wywiedziona z Pisma.” [1]
Oznacza to, że oprócz udzielania nam konkretnych pozytywnych i negatywnych nakazów, Pismo Święte daje nam również zasady, według których mamy żyć. Wszystko, co jest zgodne z tymi zasadami, jest dobre, a wszystko, co je narusza, jest złe. Przy określaniu, czy dana czynność jest właściwa dla chrześcijanina, czy nie, musimy kierować się trzema zasadami. Są to te, które zostały przedstawione w Katechizmie Heidelberskim,
„Które uczynki są dobre? Tylko te, które wypływają z prawdziwej wiary i wykonywane są zgodnie z Prawem Bożym i na Bożą chwałę,” [2]
Aby uzyskać biblijne poparcie dla stosowania tych kryteriów zwróćmy uwagę na niniejsze teksty Pisma
Rzym.14:23 …Wszystko bowiem, co nie jest z wiary, jest grzechem.
.
1 Sam.15:22 Samuel odpowiedział: Czy PAN ma takie samo upodobanie w całopaleniach i ofiarach jak w posłuszeństwie głosowi PANA? Oto posłuszeństwo jest lepsze niż ofiara, lepiej jest słuchać, niż ofiarowywać tłuszcz baranów.
.
1 Kor. 10:31 Tak więc czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego robicie, wszystko róbcie ku chwale Boga.
.
3 Mojż. 18:4 Wypełniajcie moje prawa i przestrzegajcie moich ustaw, abyście postępowali według nich. Ja jestem PAN, wasz Bóg.
Wszystkie trzy kryteria muszą być spełnione, aby dziecko Boże było przekonane, że służyło Bogu w tej czynności i że Bóg był zadowolony z jego służby. Tak więc
- Jeśli konkretna czynność narusza wyraźne przykazanie Boże, nie jest właściwa.
. - Jeśli nie narusza wyraźnego przykazania Bożego, ale nadal nie może być wykonana dla chwały Bożej lub w przejawie wiary, która jest w naszych sercach, nadal nie jest właściwa.
Dlatego, mimo że Pismo Święte nigdzie nie potępia hazardu wprost, możemy nadal oceniać hazard rekreacyjny jako grzeszny, nie obawiając się, że dodajemy coś do Pisma Świętego, ponieważ dokonujemy tego osądu na podstawie zasad biblijnych.
.
Mniejsze zło
Jeśli chodzi o drugi argument, musimy pamiętać, że nawet jeśli są gorsze rzeczy, które dana osoba mogłaby zrobić niż jakaś konkretna aktywność, nie oznacza to, że konkretna aktywność nie jest zła. Można by argumentować, że obrabowanie banku jest gorsze niż kradzież zabawki z podwórka sąsiada, ale to nie usprawiedliwia kradzieży zabawki z podwórka sąsiada. Tak i w naszym przypadku. Nawet jeśli przyjęto by argument, że większą stratą pieniędzy jest wybranie się na przyjemny rejs, zdobycie najlepszego miejsca na stadionie lub częste odwiedzanie drogich restauracji niż okazjonalne wydanie pieniędzy na los na loterię lub u bukmachera, to nie usprawiedliwiałoby to tych aktów hazardu.
Jakuba 2:10 Kto bowiem przestrzega całego prawa, a przekroczy jedno przykazanie, staje się winnym wszystkich.
Musimy jednak pamiętać o jednej fundamentalnej różnicy między sporadycznym hazardem rekreacyjnym a tymi innymi aktywnościami: hazardzista nie otrzymuje żadnej namacalnej korzyści w zamian za swoje pieniądze, jak ktoś, kto wynajmie miejsce na stadionie lub kupi dobry posiłek. Jedyną korzyścią, jaką hazard daje, jest korzyść niematerialna, mianowicie nadzieja na dreszczyk emocji związany z wygraną.
A ta korzyść nie jest właściwa dla dziecka Bożego.
.
Dlaczego konkretnie hazard rekreacyjny jest grzechem?
Podstawowe powody zostały już podane w związku z kompulsywnym hazardem.
- To strata czasu, ponieważ nie wykonuje się produktywnej pracy, ani nie korzysta się ze zdrowej rekreacji.
. - To strata pieniędzy, ponieważ nie uzyskuje się żadnych namacalnych korzyści, ani niematerialnych korzyści o jakiejkolwiek trwałej i duchowej wartości.
. - To zły sposób na zdobycie pieniędzy; Bóg obiecuje zaspokoić nasze potrzeby w drodze uczciwej pracy.
Ale motywacją hazardzisty jest również chciwość. Po co grać w loterię, chyba że w nadziei na dużą wygraną? Po co chodzić do kasyna nawet na jeden dzień, chyba że w nadziei na dorobienie się fortuny? Trzeba podać Bogu powody motywacji do hazardu. I trudno byłoby powiedzieć, że motywacja była słuszna.
Używamy tych samych powodów, aby pokazać, dlaczego hazard rekreacyjny jest zły, jak zrobiliśmy to, aby pokazać, że hazard kompulsywny jest zły, ponieważ grzech jest tym samym grzechem. Hazard to hazard. Kompulsywny hazardzista grzeszy częściej i w większym stopniu, podczas gdy hazardzista rekreacyjny grzeszy rzadziej i w mniejszym stopniu.
Tak czy inaczej, jest to jednak hazard.
.
Dlaczego ważne jest, abyśmy wiedzieli, że hazard jest grzechem?
Rzym. 7:11 Grzech bowiem, gdy zyskał okazję przez przykazanie, zwiódł mnie i przez nie mnie zabił.
Jednym z powodów, dla których ważne jest, aby wiedzieć, że hazard jest grzechem, jest to, że wtedy jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego hazard będzie miał grzeszne konsekwencje. Niewątpliwie, niektóre z tych konsekwencji dotyczą bardziej hazardzistów kompulsywnych niż hazardzistów rekreacyjnych. Faktem jest jednak, że tam, gdzie są instytucje hazardowe, będą hazardziści kompulsywni, a społeczeństwo odczuje konsekwencje.
Jakie są te konsekwencje?
Jedną z konsekwencji jest uzależnienie. Grzech zawsze uzależnia! Mężczyźni z natury kochają grzech! Dotyczy to w szczególności hazardu. Nawet społeczeństwo w ogóle uznaje uzależniającą naturę hazardu, ponieważ programy takie jak Anonimowi Hazardziści zostały utworzone, aby pomóc ludziom zerwać z nałogiem.
Drugą konsekwencją hazardu jest wzrost przestępczości. Łatwo zrozumieć, jak wzrośnie liczba przypadków pijaństwa, ponieważ mężczyźni, którzy stracili oszczędności na automatach do gry, szukają pocieszenia w swoim smutku gdzie indziej. Nie jest również trudno powiązać zwiększoną liczbę kradzieży z hazardem, ponieważ ludzie kradną, aby zdobyć więcej pieniędzy na pokrycie swojego uzależnienia.
Inną konsekwencją jest dewastacja rodziny. Każde uzależnienie nadwyręży relacje rodzinne, ponieważ osoba uzależniona rezygnuje z należytej opieki nad rodziną i poświęca cały swój czas i energię na zaspokajanie swoich pragnień. Ponadto jedną z głównych przyczyn cierpienia i rozwodów w rodzinach są pieniądze — których zawsze będzie brakowało w rodzinach hazardzistów. Dzieci hazardzistów będą również cierpieć z powodu braku uwagi ze strony rodziców, ponieważ rodzice ci są zajęci hazardem.
Z powodu tych konsekwencji, jak już zauważyliśmy, wielu sprzeciwia się hazardowi. W obszarach, w których hazard jest powszechny, inni ciężko pracują, aby przezwyciężyć te konsekwencje hazardu, nie zdając sobie sprawy, że nigdy nie zaatakowali źródła problemu — samego hazardu.
.
Czy hazard nieuchronnie będzie miał takie konsekwencje?
2 Tym.3:13 Lecz ludzie źli i zwodziciele coraz bardziej będą brnąć w zło, błądząc i innych wprowadzając w błąd.
Czy można uniknąć konsekwencji hazardu? Odpowiedź brzmi NIE!
.
Rozwój grzechu
A powodem, dla którego jest to odpowiedź, jest to, że niewyznany grzech prowadzi do większego grzechu. Bóg karze grzechy ludzi, pozwalając im rozwijać się w grzechu, aż dojrzeją na Jego sprawiedliwy sąd! Listu do Rzymian 1:18-32 uczy nas tego; ci, którzy zaprzeczali istnieniu Boga, zostali wydani na bałwochwalstwo jako sąd; a to z kolei doprowadziło do wszelkiego rodzaju grzechów seksualnych, w tym homoseksualizmu; a następnie wersety 29-31 mówią o wielu innych grzechach, na które Bóg ich wydał, jako sąd za ich wcześniejsze grzechy.
Rzym. 1:29-31 29. Będąc napełnieni wszelką nieprawością, nierządem, przewrotnością, chciwością, złośliwością; pełni zazdrości, morderstwa, sporu, podstępu, złych obyczajów; 30. Plotkarze, oszczercy, nienawidzący Boga, zuchwali, pyszni, chełpliwi, wynalazcy złych rzeczy, nieposłuszni rodzicom; 31. Bezrozumni, niedotrzymujący słowa, bez naturalnej miłości, nieprzejednani i bez miłosierdzia.
Tak więc te konsekwencje hazardu są nieuniknione. Niektórzy oczywiście temu zaprzeczą; ci, którzy czerpią zyski z hazardu, nie chcą, abyśmy myśleli, że będziemy cierpieć, ciesząc się tą aktywnością. A uzależnieni hazardziści nie przyznają się szybko do problemów, które spowodował ich hazard.
Aby to wiedzieć, potrzeba kogoś, komu Chrystus otworzył oczy i kto naprawdę rozumie, czym jest grzech i co grzech powoduje.
.
Boża ocena
2 Piotra 3:18 Wzrastajcie zaś w łasce i poznaniu naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Jemu chwała i teraz, i na wieczne czasy. Amen.
Prowadzi nas to do drugiego powodu, dla którego ważne jest, abyśmy wiedzieli, że hazard jest grzechem: ponieważ taka jest Boża ocena hazardu. Pokazaliśmy, że to Boża ocena hazardu, wykazując, że hazard narusza różne zasady życia i postępowania, które Bóg ustanowił w Piśmie Świętym. I ten powód dotyczy nie tylko kompulsywnego hazardu, ale, jak pokazaliśmy, również hazardu rekreacyjnego.
Dziecko Boże musi zawsze starać się widzieć rzeczy tak, jak widzi je Bóg. Własnymi siłami nie możemy tego zrobić. Bez Bożej łaski nazywamy grzech dobrem, a to, co jest naprawdę dobre i przyjemne Bogu, nazywamy głupotą. Nazywanie hazardu grzechem nie sprawi zatem, że staniemy się popularni wśród wielu ludzi. Nazywanie hazardu grzechem nie stawia nas w obozie większości. Wielu uważa, że hazard jest dobry.
Inni uważają, że nie jest dobry ze względów społecznych, ale nie posunęliby się tak daleko, aby nazwać go grzechem i sprzeciwić się mu ze względów moralnych. My, którzy nazywamy hazard grzechem, jesteśmy w mniejszości. Niemniej jednak jesteśmy po stronie Boga! Patrzymy na aktywność hazardową tak, jak widzi ją Bóg.
Dlaczego tak bardzo troszczyć się o ocenę aktywności tak, jak Bóg ją ocenia? Chrześcijanin musi się tym przejmować, ponieważ pragnie wyrazić we wszystkim, co robi, swoją wdzięczność za zbawienie, które dał mu Bóg. A wdzięczność będzie okazywana w robieniu tego, co podoba się Bogu, i unikaniu tego, czego Bóg nienawidzi.
.
Boży Sąd
2 Kor. 5:10 Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za to, co czynił w ciele, według tego, co czynił, czy dobro, czy zło.
Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego powinniśmy troszczyć się o ocenę aktywności w taki sam sposób, w jaki robi to Bóg, a ten powód dotyczy zarówno chrześcijan, jak i niechrześcijan: staniemy przed tym Bogiem na Sądzie! Wielu ignoruje lub zaprzecza rzeczywistości tego dnia Sądu, ponieważ zaprzeczają, że Jahwe jest jedynym prawdziwym Bogiem, a Jezus jest Chrystusem. Faktem jest jednak, że Chrystus powróci, aby sądzić wszystkich ludzi, którzy żyli, i wydać wyrok na każdego człowieka, niezależnie od tego, czy czynił dobro, czy zło.
Mając na uwadze ten dzień, powinniśmy wiedzieć, że hazard jest grzechem, abyśmy mogli go unikać!
.
Wnioski
1 Kor. 6:9-10 9. Czy nie wiecie, że niesprawiedliwi nie odziedziczą królestwa Bożego? Nie łudźcie się: ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani zniewieściali, ani mężczyźni współżyjący ze sobą; 10. Ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani złorzeczący, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego.
Ważne jest, abyśmy wiedzieli, że hazard jest grzechem, ponieważ tylko wtedy będziemy zmotywowani do właściwej reakcji, chroniąc się przed tym grzechem w sobie i pracując nad uwolnieniem naszych bliskich i sąsiadów z pułapki tego grzechu. Skoro złodziej, chciwiec lub zdzierca nie może wejść do królestwa niebieskiego, jeśli nie odwróci się od swojego grzechu; jeśli jego wieczne istnienie po tym życiu będzie w piekle; to nazwijmy grzech grzechem i pracujmy nad uwolnieniem innych i siebie z niego!
Rzym. 8:12-13 12. Tak więc, bracia, jesteśmy dłużnikami, ale nie ciała, abyśmy mieli żyć według ciała. 13. Jeśli bowiem żyjecie według ciała, umrzecie, ale jeśli Duchem uśmiercacie uczynki ciała, będziecie żyć.
Taka musi być nasza odpowiedź.
Na podstawie, źródło
Przypisy
[1] Konfesja Westminsterska 1.6
[2] Katechizm Heidelberski Pyt. i Odp. 91
Zobacz w temacie
- Grzech hazardu, analiza problemu
- Grzech hazardu, dalsze konsekwencje
- Grzech hazardu, przeciwdziałanie
. - Nie ma nic bezpiecznego w ukrytym grzechu
- Nie będziesz kradł… chrześcijaninie
. - Bóg, nasz troskliwy opiekun i strażnik
- Gorliwy w dobrych uczynkach
- Dlaczego wybrani spełniają dobre uczynki?
. - Niedoskonałość uświęcenia w tym życiu
- Możesz wygrać wojnę z grzechem
- Organiczny rozwój grzechu, część 1
- Sąd Ostateczny
- Bóg sprawiedliwy Ojciec i Sędzia
- Usprawiedliwienie na Sądzie Ostatecznym, część 1 – rzeczywistość doktryny.
. - Grzech seksualności a uświęcenie
- Czy gniew jest grzechem?