Część pierwsza artykułu dostępna tutaj

Bóg, ojczyzna, honorarium

2 Piotra 2:14-15 Mając oczy pełne cudzołóstwa i nieprzestające grzeszyć; zwabiają dusze niestałe; serce mają wyćwiczone w chciwości, synowie przekleństwa. Opuścili oni prostą drogę i zbłądzili, podążając drogą Balaama, syna Bosora, który umiłował zapłatę za niesprawiedliwość;

Telewizja charyzmatyczna to biznes warty miliardy dolarów. Nikt nie zna pełnych liczb, ponieważ większość organizacji charyzmatycznych uporczywie unika jakiejkolwiek formy rozliczenia. Ale ich zasięg jest daleki, a połączona ilość odbiorców, przytłacza nawet najbardziej wybujałe szacunki reformowanych charyzmatyków. Samo TBN przyciąga jakieś sto milionów widzów na całym świecie.

Mają więcej niż osiemnaście tysięcy oddziałów i działają w więcej niż stu krajach. To ogromna kadź poważnie skażonej wody.


Poroniony płód heretyków

Judy 1:12 Oni są zakałami na waszych ucztach braterskich, którzy z wami bez bojaźni ucztują, pasąc samych siebie. Są to bezwodne chmury wiatrami unoszone; drzewa zwiędłe, bez owoców, dwukrotnie obumarłe i wykorzenione;

A to prowadzi mnie do drugiego pytania, które jest głównym pytaniem: Chciałbym się dowiedzieć, czy naprawdę w tym toksycznym bagnie jest jakieś dziecko?

Po pierwsze, czy naprawdę było tam jakieś dziecko? I co jest tym dzieckiem, które tak mocno staramy się zachować? Dokładnie, co to jest? Ilu jeszcze fałszywych nauczycieli i ile złych doktryn musi ten ruch wyrzygać, zanim mężczyźni i kobiety, którzy twierdzą, że miłują Słowo Boże, odrzucą ten ruch?

Pamiętacie Todda Bentleya? Nagle zdobył sławę w kwietniu 2008, gdy został zaproszony, aby przemawiać w kościele w Lakeland na Florydzie, i rzekomo wybuchło przebudzenie. I przez jakieś sześć miesięcy Todd Bentley był TYM najbardziej popularnym i najbardziej wpływowym przywódcą charyzmatycznym w Ameryce. Urodził się w Kanadzie, twardziel, w podkutych butach motorowych i z tatuażami na karczychu. I miał kryminalną przeszłość. W wieku 15 lat napadł seksualnie na młodego chłopca i sam Todd Bentley przyznaje, że dokonywał innych przestępstw seksualnych, za które nigdy nie został skazany. Powiedział dziennikarzowi, że był związany z kręgami ludzi dokonującymi napaści seksualnych, i że był ćpunem w wieku 17 lat.

W wieku lat 18 wyznał nawrócenie na Chrystusa. Zaczął uczęszczać do małej charyzmatycznej wspólnoty, w organizacji znanej jako Służba Świeżego Ognia. Bentley to, jeśli kiedykolwiek go widzieliście, to wygadany człowiek, a gdy poproszono go, aby złożył świadectwo, zachwycił grupę swoimi historiami o swej szemranej przeszłości.

Wkrótce przejął przywódctwo w tej grupie i niedługim czasie rozpoczął swoje występy w kościołach charyzmatycznych na całym świecie. W 2008 roku przybył do Lakeland na Florydzie, przewodzić, jak początkowo zakładano, tygodniowej serii spotkań. Spoktania te zostały przedłużone, trwały około siedem miesięcy, aż do października 2008. Tego lata, przez całe wakacje, Bentley był rzecznikiem całego charyzmatycznego świata. Pokazywano go na żywo w necie. Jego spotkania były dostępne na żywo na stronach www, można je było oglądać z każdego miejsca, miliony zostały pochłonięte przez to delirium. Jedna z głównych charyzmatycznych sieci telewizyjnych, God TV, zmieniła cały swój program tylko po to, aby pokazywać przekaz z Lakeland każdego wieczora.

Była to całkowita i kompletna groteska, od samego początku. Bentley uwielbiał przemoc. Często chwalił się swoimi nieortodoksyjnymi “metodami uzdrawiania”, które zazwyczaj sprowadzały się do ciosu w brzuch lub kopnięcia w głowę. Jednemu mężczyźnie wybił zęba w czasie transmisji. Można znaleźć to nagranie na youtube, pokazujące, jak Bentley kopie mężczyznę w brzuch z siłą wystarczającą do spowodowania wewnętrznych obrażeń. Jak się okazało, człowiek ten miał czwarte stadium raka okrężnicy, a Bentley powiedział, że Duch Święty powiedział mu, iż tak ma wygonić tego demona.

To tylko jeden z przykładów rzeczy, jakie się wydarzyły wiele, wiele razy. Chwalił się, że kopnął starszą panią w twarz. I twierdził, że to Duch Święty kazał mu tak zrobić. Często uderzał kolanem w brzuch ludzi, którzy wyszli naprzód po uzdrowienie lub jakieś duchowe namaszczenie. W Norwegii uczestniczył w skandalu, gdy wielokrotnie uderzał w twarz młodą dziewczynę. Przy okazji mówiąc, chwalił się, że wskrzesił z martwych więcej niż dwanaścioro ludzi.
.


Kózpasterz na miarę czasów

Gal. 5:19-21 A znane są uczynki ciała, którymi są: cudzołóstwo, nierząd, nieczystość, rozpusta; Bałwochwalstwo, czary, nienawiść, niezgoda, zawiść, gniew, spory, kłótnie, herezje, zazdrość, zabójstwa, pijaństwo, hulanki i tym podobne; o nich wam mówię, jak już przedtem powiedziałem, że ci, którzy takie rzeczy czynią, królestwa Bożego nie odziedziczą.

Ten człowiek był osobą super narcystyczną. Był szpanerem. Był napuszony. Często wpadał w złość, był wulgarny i rozmyślnie nieokrzesany. Nie sądzę, aby było niesprawiedliwym, nazwanie jego osobowości scenicznej, kompletnie pozbawionej cienia łaski. W rzeczywistości osobowość jaką rozmyślnie pokazywał była nieetyczna w stosunku do prawdziwego owocu Ducha: miłości, radości, pokoju, wytrwałości, dobroci, wierności, łagodności I samokontroli, tego typu rzeczy.

Gal. 5:22-23 22. Owocem zaś Ducha jest miłość, radość, pokój, cierpliwość, życzliwość, dobroć, wiara; 23. Łagodność, powściągliwość. Przeciwko takim nie ma prawa.

Żadna nie była widoczna w jego zachowaniu. Nauki Bentleya nie zawierały żadnej zdrowej biblijnej nauki, nie posiadały dobrej zawartości doktrynalnej.

Ruch charyzmatyczny nigdy wcześniej nie wyprodukował  bardziej krzykliwego i bardziej cielesnego oszusta, przynajmniej ja sobie nie przypominam. Myślę, że są tacy wśród nich. Ale ten był najsławniejszy z nich, przynajmniej ostatnimi czasy. Liczba niecharyzmatycznych widzów wskazywała na te wszystkie problem od początku, ostrzegała ludzi, aby nie szli za tym człowiekiem.

Na przykład Todd Friel nieustannie puszczał w swym programie nagrania audio i wideo bezpośrednio ze spotkań w Lakeland i ostrzegał swych słuchaczy, że Bentley jest złowieszczy i niemal w każdym przypadkowym nagraniu Bentelya… posłuchajcie sami co mówi…

“…powinno to wystarczyć, aby dowieść, że jego nauki i metody, wszystkie, były niebiblijne. Jego arogancja i brawura przyprawiały mnie o mdłości.”

Lecz większość charyzmatyków karciło raczej Todda Friela niż Todda Bentleya. Rzesza rozwścieczonych charyzmatyków dzwoniła do programu Friela, aby go oskrżac o pochopne osądy. Mówili rzeczy w stylu:

“To zaprawdę może być nowe poruszenie Ducha, to niebezpieczne mówić przeciwko temu.”


Metoda na Gamaliela

Izaj. 5:20 Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem; którzy ciemność uważają za światłość, a światłość za ciemność; którzy gorycz uważają za słodycz, a słodycz za gorycz

I dokładnie pamiętam, jak jeden z dzwoniących do Todda (ma sekretarkę w telefonie, gdzie możesz zadzwonić i zostawić pocztę głosową) cytowało z Gamaliela z Dziejów 5:38, który powiedział: Dlatego teraz mówię wam: Odstąpcie od tych ludzi i zostawcie ich. Jeśli bowiem ten zamysł czy ta sprawa pochodzi od ludzi, obróci się wniwecz; aby się czasem nie okazało, że walczycie z Bogiem.Taka była rada Gamaliela.

To typowa odpowiedź charyzmatyków na krytykę.

W tamtych dniach pisałem dla blogu Piromaniaka. Piromaniacy często obnażali niebezpieczne rodzaje odstępstw doktrynalnych i nieprawowiernych ruchów, nie skupialiśmy się wyłącznie na charyzmatykach, nieraz i o nich była mowa. Raczej pisaliśmy o nowopowstałych i postmodernistycznych ruchach, krótko mówiąc, każdym kto nie miał należytego szacunku dla Słowa; to był cel naszej krytyki. I współautor naszego blogu, Dan Philips, który jest z nami tutaj, napisał kilka postów o przebudzeniu w Lakeland, gdzie wręcz błagał czytelników, aby używali prostego biblijnego standardu oceny każdego populanrego ruchu i każdej osoby, która twierdzi, że jest kierowana Duchem w nietypowy sposób. Dan napisał swój artykuł ,w sumie, bez krytyki skierowanej osobiście w Todda Bentleya. Tu kilka rzeczy, które powiedział, cytuję:

“Jesli to nie skupia się na Chrystusie i nie wywyższa osobę i wielkie dzieło Chrystusa, to nie jest prawdziwe dzieło Ducha Świętego. Jeśli to nie zostało spowodowane nauczaniem Słowa Bożego, to nie jest Dzieło Ducha Świętego.
.
“Jeśli efektem tego nie jest święte życie, które zawiera w sobie pobożne zachowanie a w szczególności samokontrolę, to nie prawdziwe przebudzenie.”
.
“Jeśli liderzy nie są ludźmi rozpoznawalnymi przez pryzmat wymogów zawartych w 1 Tymoteusza 3:1-7 i Tytusa 1:6-9, a w szczególności, jeśli nie są znani ze swego poddania Słowu Bożemu i ze swego zdrowego nauczania całej rady Boga, to nie jest ruch, za którym powinieneś podążać”;

Te słowa wydają mi się całkowicie sensownymi i oczywistymi  wskazówkami biblijnymi, czyż nie? Te zasady są zdrowe i rozsądne, biblijne i dotyczące tak samo charyzmatyków, jak i nie charyzmatyków.

1 Tym. 3:1-7 1. Wiarygodne to słowa: Jeśli ktoś pragnie biskupstwa, pragnie dobrej pracy. 2. Biskup więc ma być nienaganny, mąż jednej żony, czujny, trzeźwy, przyzwoity, gościnny, zdolny do nauczania; 3. Nieoddający się piciu wina, nieskłonny do bicia, niełakomy na brudny zysk, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy;  4. Dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w posłuszeństwie i wszelkim szacunku; 5. Jeśli bowiem ktoś nie umie rządzić własnym domem, jakże będzie mógł troszczyć się o kościół Boży?  6. Nie nowicjusz, żeby nie wbił się w pychę i nie wpadł w potępienie diabelskie. 7. Musi też mieć dobre świadectwo od tych, którzy są na zewnątrz, żeby nie ściągał na siebie hańby i nie wpadł w sidła diabła.
,
Tyt. 1:6-9 6. Jeśli ktoś jest nienaganny, mąż jednej żony, mający dzieci wierne, nieobwiniane o hulaszcze życie lub niekarność. 7. Biskup bowiem, jako szafarz Boży, ma być nienaganny, niesamowolny, nieskory do gniewu, nieoddający się piciu wina, nieskłonny do bicia, niegoniący za brudnym zyskiem; 8. Lecz gościnny, miłujący dobro, roztropny, sprawiedliwy, święty, powściągliwy; 9. Trzymający się wiernego słowa, zgodnego z nauką, aby też mógł przez zdrową naukę napominać i przekonywać tych, którzy się sprzeciwiają.

Jednak natychmiast napotkaliśmy masowy spam komentarzy na naszym blogu z ostrzeżeniami, żebyśmy uważali, bo może się okazać, że walczymy przeciw Bogu, lub też bluźnimy Duchowi Świętemu.
.


Głupota zielonoświątkowych serc

Przysłów 18:2 Głupi nie ma upodobania w rozumie, lecz w tym, co serce mu objawia.

“Zostawcie to”, mówili. “Jeśli nie jest to z Boga, to obróci się wniwecz.”

Zdaje się to być hymnem narodowym otwartych lecz ostrożnych ewangelików. Zdaje się, że to należy do tego samego rodzaju argumentów, jak frazes wylewania dziecka z kąpielą. I polega na niebiblijnej koncepcji, wdług której Duch Boży zazwyczaj manifestuje się w sposób dziwny i irracjonalny. Że to jest jego normalny sposób manifestowania się.

I zatem ostatecznie, jeśli pójdziemy tym tokiem myślenia, nie będziemy mieli żadnej rozsądnej biblijnej miary, którą moglibyśmy rozeznawać, co jest prawdą a co fałszem, ponieważ żadne oszukańcze twierdzenia, żadne niedorzeczne zachowania, nieważne jak dziwaczne, żadne nie mogą być całkowicie odrzucone wyłącznie z powodu swej głupoty lub przeciwieństwa do podstawowych zasad łaski i samokontroli, nawet jeśli jest to bliższe demencji niż autentycznym owocom duchowym. To nie będą dla nas żadne powody odrzucenia.

W rzeczywistości, w ostatnich latach, charyzmatycy zdają się być ujarzmieni przez dokładnie takie fenomeny…

  • głupota,
  • pijaństwo,
  • zuchwałe zachowania,
  • odgłosy warczenia,
  • ludzie wpadający w narkotyczne transy,
  • powalenie duchem

Przynajmniej od dwudziestu lat jest to znakiem rozpoznawczym charyzmatyków, nawet jeśli nie ma to żadnego biblijnego uzasadnienia.

(Phil Johnson)

Psalm 139:19-22 Zgładzisz, Boże, niegodziwego; niech odstąpią ode mnie ludzie krwawi; Którzy mówią obrzydliwości przeciwko tobie, twoi wrogowie nadaremnie borą twoje imię. Czy nie nienawidzę tych, PANIE, którzy nienawidzą ciebie? I nie brzydzę się tymi, którzy przeciwko tobie powstają? Nienawidzę ich pełnią nienawiści i mam ich za wrogów.


Zobacz w temacie

Print Friendly, PDF & Email