Teksty normatywne

1 Mojż. 9:2-3 2. A strach i lęk przed wami będzie nad wszelkim zwierzęciem ziemi, nad wszelkim ptactwem nieba, nad wszystkim, co się porusza na ziemi, i nad wszelkimi rybami morza; oddane są w wasze ręce. 3. Wszystko, co się porusza i żyje, będzie dla was pokarmem, podobnie jak rośliny zielone, daję wam to wszystko.
.
Hebr. 13:9 Nie dajcie się zwieść rozmaitym i obcym naukom. Dobrze jest bowiem umacniać serce łaską, a nie pokarmami, co nie przyniosły pożytku tym, którzy się nimi zajmowali.

 

Rzym. 12:14 Wiem i jestem przekonany przez Pana Jezusa, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste. Tylko dla tego, kto uważa coś za nieczyste, to dla niego jest nieczyste.

29 a.d. Przed ukrzyżowaniem

W ostatnim roku ziemskiej pielgrzymki miał miejsce dyskurs Jezusa z faryzeuszami odnośnie tradycji i serca człowieka. Pan Jezus, konfrontując fałszywą naukę faryzeuszy, dokonał rzeczy, która przerastała wszelkie wyobrażenia Starotestamentowych judaistów. Jedną wypowiedzią zniósł przepis dotyczący zwierząt czystych i nieczystych. Ogłosił, że żaden pokarm nie kala człowieka.

Marek 7:18-19 18 Wtedy powiedział im: Czy i wy jesteście tak bezrozumni? Czyż nie rozumiecie, że wszystko, co z zewnątrz wchodzi w człowieka, nie może go skalać? 19 Nie wchodzi bowiem do jego serca, ale do żołądka i zostaje wydalone do ustępu, oczyszczając wszystkie pokarmy.
.
Mat. 15:16-17 16 Jezus odpowiedział: Wy też jeszcze jesteście niepojętni? 17 Jeszcze nie rozumiecie, że wszystko, co wchodzi do ust, idzie do żołądka i zostaje wydalone do ustępu?

Po ukrzyżowaniu Chrystusa w marcu 30 roku dwa miesiące później Duch Święty zstępuje na zgromadzonych w wieczerniku Apostołów, braci, matkę i uczniów Jezusa. Tak powstaje Kościół złożony wyłącznie z osób pochodzenia żydowskiego. Ludzie ci posiadają jednorodną kulturę, wspólny język a wcześniej wyznawali judaizm, religię zawierającą znaczące restrykcje co do spożywania pokarmów. Był to jeden z elementów wyróżniających Żydów spośród innych narodów. To, co rok wcześniej Jezus ogłosił jeszcze nie dotarło do sumienia zgromadzonych. Dlatego też….
.


37 a.d. Piotr dostaje od Boga polecenie spożywania wszystkich pokarmów

Dzieje 10:10-16 10 A będąc głodnym, chciał coś zjeść. Gdy zaś przygotowywano mu posiłek, wpadł w zachwycenie. 11 Zobaczył otwarte niebo i zstępujący na niego jakiś przedmiot, podobny do wielkiego płótna, związany ze sobą czterema końcami i spuszczany ku ziemi. 12 Były w nim wszelkie czworonożne zwierzęta ziemskie, bestie, gady i ptaki nieba. 13 I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz. 14 A Piotr odpowiedział: Żadną miarą, Panie, bo nigdy nie jadłem niczego pospolitego lub nieczystego. 15 Wtedy znowu, po raz drugi dobiegł go głos: Tego, co Bóg oczyścił, ty nie uważaj za nieczyste. 16 I stało się tak trzy razy. Wówczas ten przedmiot został z powrotem wzięty do nieba.

W Starym Testamencie Bóg dokonał rozróżnienia między zwierzętami czystymi i nieczystymi, 3 Mojż. 11:2-275 Mojż. 14:3-20. Prawo to było obecne w Piśmie a Piotr poprzysiągł nigdy go nie złamać, ponieważ jest to prawo Boże, które Piotr uznawał za nieuchylone. Zatem Piotr nie chciał odważyć się na złamanie tego prawa. Uprzedzenia jakie Piotr miał w stosunku do pogan uniemożliwiały mu wyprawę do domu Korneliusa, tak więc Pan musiał przygotować go do tej posługi. Powiedzieć Żydowi, że Bóg oczyszcza zwierzęta do tej pory uznawane za nieczyste było tym samym co powiedzenie, że prawo Mojżesza zostaje uchylone. Od tej pory Żydzi podążający drogą Pańską mogą spożywać wszystkie pokarmy, bariery oddzielające Żydów od pogan zostają zniesione (Efez. 2:11-161 Kor. 12:13Kol. 3:11Gal. 3:27-28Dzieje 10:34-35). Jednak nie wszystkim się to spodobało…
.


49-53 a.d. Pierwszy konflikt, pierwsza krew

Poganie stając się pełnoprawnymi członkami kościoła wnieśli do niego swoje stare przyzwyczajenia żywieniowe. Frakcja legalistów , która później okazała się frakcją fałszywych braci, rozpoczęła swoją krucjatę mającą na celu uczynienie z braci pochodzących z pogan prozelitów. Jednym z punktów zapalnych było ograniczenie spożywania pokarmów i krwi.

Dzieje 15:1 A niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: Jeśli nie zostaniecie obrzezani według zwyczaju Mojżesza, nie możecie być zbawieni.

Nikogo nie powinno zdziwić, że mocodawcami wichrzycieli byli „bracia” będący wcześniej faryzeuszami, jak się okazuję tworzącymi osobną frakcję wewnątrz kościoła. Faryzeusze jako legaliści rządali wprowadzenia obrzezki oraz nakładali na wierzących jarzmo nie do uniesienia zwane Prawem Mojżesza. W prawie tym, jak już wcześniej wspomniano, istniały szczegółowe przepisy co do spożywania pokarmów.

Dzieje 15:5 Lecz niektórzy ze stronnictwa faryzeuszy, którzy uwierzyli, powstali i powiedzieli: Trzeba ich obrzezać i nakazać, żeby zachowywali Prawo Mojżesza.

Z tego powodu w Jerozolimie został zwołany pierwszy synod, który odrzucił legalizm faryzeuszy na rzecz prawa wolności. Prawo Chrystusa zezwala na spożywanie wszystkich pokarmów.

Dzieje 15:19-20 19 Dlatego uważam, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy się nawracają do Boga; 20 Ale napisać im, aby wstrzymywali się od splugawienia bożków, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi.

Jednakże mając na względzie potencjalną możliwość zgorszenia Żydów żyjących w diasporze, w mądrości Ducha Świętego synod podejmuje decyzję o wstrzymaniu się spożywania krwi. Nie jest to zakaz, lecz zalecenie mające na uwadze sumienie wyznawców judaizmu, tak, aby można było w łatwy sposób dotrzeć do nich z ewangelią nie zrażając ich jednocześnie całkowitą swobodą, jak napewno by dostrzegali w odrzuceniu całego Prawa Mojżesza na rzecz Prawa Chrystusa.

Dzieje 15:21 Mojżesz bowiem od dawien dawna ma w każdym mieście takich, którzy go głoszą, gdyż w synagogach co szabat czytają go.

Wcześniej wspomniani legaliści-wichrzyciele działali na własną rękę, bez porozumienia z Apostołami i liderami kościoła w Jerozolimie, działali z polecenia stronnictwa faryzeuszy.

Dzieje 15:24 Ponieważ słyszeliśmy, że pewni ludzie wyszli od nas i zaniepokoili was słowami, i wzburzyli wasze dusze, mówiąc, że musicie zostać obrzezani i zachowywać prawo, czego im nie przykazaliśmy;

Jezus Chrystus podczas swej ziemskiej pielgrzymki  ostrzegał przed faryzeuszami w Kościele.

Mat. 13:52 A on powiedział do nich: Dlatego każdy uczony w Piśmie, który jest pouczony o królestwie niebieskim, podobny jest do gospodarza, który wydobywa ze swego skarbca nowe i stare rzeczy.
.

Niestety presja judaistów dotknęła fundamentu kościoła….
.


49-53 a.d. Obłuda Piotra

W Antiochii Piotr ulegając presji legalistów wpada w obłudę odnośnie spożywania pokarmów. Działa wbrew sumieniu i wbrew podjętej przez synod decyzji. Za to zostaje ostro skrytykowany.

Gal. 2:11-13 11 A gdy Piotr przybył do Antiochii, sprzeciwiłem mu się w twarz, bo był godny nagany. 12 Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami. Gdy zaś oni przyszli, odsunął się i odłączył, obawiając się tych, którzy byli z obrzezania. 13 A razem z nim obłudnie postępowali i inni Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w tę ich obłudę.

 

Piotr został przywołany do porządku. Nie mogąc skorumpować Apostołów zwodziciele przenieśli fałszywą naukę do lokalnych zborów…
.


55 a.d. Sprawa pokarmu w Koryncie

W Koryncie zbór składał się z nawróconych Żydów, wcześniej wyznających resktrykrycjny pod względem spożywania pokarmów judaizm, oraz pogan, którzy byli przyzwyczajeni do spożywania pokarmów ofiarowanych bałwanom. Zbór ten posiadał następujące dylematy:

  • czy można spożywać wszystkie rodzaje pokarmów?
  • czy można spożywać pożywienie ofiarowane bałwanom, a które dostępne jest na straganach?
  • jak traktować osoby dopiero co nawrócone, które mają stare przyzwyczajenia religijne odnośnie pokarmów?
  • jak pogodzić dwa różne systemy, pogański i judaistyczny, których nakazy spożywania pokarmów różnią się od siebie dramatycznie?

Apostoł Paweł odpowiada na te pytania rozważając w liście hipotetyczną sytuację, gdzie dwóch braci, mocny w wierze i dopiero co nawrócony, zasiadają do stołu z poganinem (domyślnym celem wizyty jest ewangelizacja).

1 Kor. 6:13 Pokarmy są dla brzucha, a brzuch dla pokarmów.

Dylemat dotyczący spożywania wszystkich pokarmów a sumienia słabszego w wierze został rozważony przez Apostoła Pawła w 8 rozdziale Pierwszego Listu do Koryntian:

1 Kor. 8:1-11

Wyznacznikiem postępowania ma być miłość.
1 Co do ofiar składanych bożkom, to oczywiście wszyscy posiadamy wiedzę. Wiedza wbija w pychę, lecz miłość buduje. 2 A jeśli ktoś uważa, że coś wie, to jeszcze nie wie tak, jak wiedzieć należy. 3 Lecz jeśli ktoś miłuje Boga, ten jest poznany przez niego.

Można spożywać mięso ofiarowane idolom.
4 A więc co do spożywania pokarmów ofiarowanych bożkom, wiemy, że bożek na świecie jest niczym i że nie ma żadnego innego Boga oprócz jednego. 5 Bo chociaż są tacy, którzy są nazywani bogami, czy to na niebie, czy na ziemi – bo wielu jest bogów i wielu panów; 6 To dla nas jest jeden Bóg, Ojciec, z którego wszystko, a my w nim, i jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko, a my przez niego.

Nie wolno jednak gorszyć nowonawróconych braci.
7 Lecz nie wszyscy mają tę wiedzę. Niektórzy bowiem aż do tej pory, mając sumienie co do bożka, spożywają pokarm jako ofiarowany bożkom, a ich sumienie, będąc słabe, kala się. 8 Pokarm zaś nie zbliża nas do Boga. Jeśli bowiem jemy, nic nie zyskujemy, a jeśli nie jemy, nic nie tracimy. 9 Jednak uważajcie, aby przypadkiem wasza wolność nie stała się dla słabych powodem do zgorszenia.

Kogo obrazić, poganina serwującego pokarm czy brata słabego w wierze?
10 Gdyby bowiem ktoś zobaczył ciebie, który masz wiedzę, siedzącego za stołem w świątyni bożka, to czy sumienie tego, kto jest słaby, nie skłoni go do jedzenia pokarmów ofiarowanych bożkom? 11 I w ten sposób twoja wiedza zgubi słabego brata, za którego umarł Chrystus. 12 Grzesząc tak przeciwko braciom i raniąc ich słabe sumienie, grzeszycie przeciwko Chrystusowi.

Lepiej odmówić poganinowi niż zgorszyć brata.
13 Dlatego, jeśli pokarm gorszy mego brata, przenigdy nie będę jadł mięsa, aby nie gorszyć mego brata.

Jedzcie wszystko, Bóg wam to  daje.

1 Kor. 10:25-26 25 Wszystko, co sprzedają w jatkach, jedzcie, o nic nie pytając ze względu na sumienie. 26 Pańska bowiem jest ziemia i wszystko, co ją napełnia.

W ciągu następnych lat obserwujemy rozwój i okrzepnięcie doktryny. Okres przejściowy odchodzi do przeszłości, Żydzi i poganie zostają całkowicie zasymilowani.
.


56 a.d. O słabych w wierze

1 Kor. 14:1-3 1 A tego, kto jest słaby w wierze, przyjmujcie, lecz nie po to, aby sprzeczać się wokół spornych kwestii. 2 Jeden bowiem wierzy, że może jeść wszystko, a inny, będąc słaby, jada jarzyny. 3 Ten, kto je, niech nie lekceważy tego, który nie je, a ten, kto nie je, niech nie potępia tego, który je, bo Bóg go przyjął.
.


60-62. a.d. Zakaz spożywania pokarmów to fałszywa religijność

Kol. 2:20-23 20 Jeśli więc umarliście z Chrystusem dla żywiołów tego świata, to dlaczego – jakbyście jeszcze żyli dla świata – poddajecie się nakazom: 21 Nie dotykaj, nie kosztuj, nie ruszaj; 22 (To wszystko niszczeje przez używanie), według przykazań i nauk ludzkich? 23 Mają one pozór mądrości w religijności według własnego upodobania, w poniżaniu siebie i nieoszczędzaniu ciała, jednak nie mają żadnej wartości, służą tylko do nasycenia ciała.
.


62-64. a.d. Zakaz spożywania pokarmów to nauki szatańskie

1 Tym. 4:1-3 1 A Duch otwarcie mówi, że w czasach ostatecznych niektórzy odstąpią od wiary, dając posłuch zwodniczym duchom i naukom demonów; 2 Mówiąc kłamstwo w obłudzie, mając napiętnowane sumienie; 3 Zabraniając wstępować w związki małżeńskie, nakazując powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę.


Gdy słabszy brat próbuje narzucić swoją słabość jako prawo kościelne – Ewangelia jest zagrożona. Nie wyrzekając się swojej chrześcijańskiej wolności Apostoł Paweł walczył zaciekle sprzeciwiając się tyranii słabszego brata.

Gdy ktoś ma takie wątpliwości, przez które jest związany i stara się stworzyć z tego zasadę kościelną, należy mu się przeciwstawić. Nie można mu pozwolić, by stanowił prawa, tam gdzie Bóg nas uczynił wolnymi. Zrozumienie tych prawd nie wydaje się być trudne pod względem intelektualnym. R. C. Sproul
.


Kwestia zdrowia

Niektórzy ludzie kładą nacisk na konieczność spożywania jak najzdrowszego mięsa. Argumentują tutaj przy tym, że w dawnych czasach nie było pestycydów i sztucznych nawozów, stąd np. mięso było zdrowe. Prześledźmy kulturę ludzi starożytnego Rzymu pod względem żywieniowym

„Biedni rzymianie jedli chleb, warzywa, zupę i owsiankę. Mięso i skorupiaki były luksusem”źródło

Spożywanie mięsa było luksusem. Jatki sprzedawały mięso droższe i tańsze. Tańsze pochodziło ze świątyni, ponieważ wcześniej zostało wykorzystane jako ofiara złożona pogańskim bóstwom. I właśnie na to złożone w ofierze pogańskim bóstwom mięso było stać niezamożnych chrześcijan. Spożywali oni mięso tańsze i jednocześnie pochodzące ze świątyni pogańskiej, ponieważ było to jedyne źródło tańszego mięsa. Jest rzeczą niezasadną zakładać iż chrześcijanie zachęcani byli do zakupu mięsa jako złożonego bożkom. Obiekcje wobec takiej praktyki znajdziemy w patrystyce

Znajdziemy to np. u Tertuliana w Przeciw Heretykom a konkretnie w polemice z herezją Hermogenesa w rozdziale 33, gdzie powołuje się na Objawinie 2:14 (co jest oczywiste wręcz) zrównując go z Balaamem “ który uczył Balaka, jak doprowadzić do upadku synów Izraela, żeby jedli ofiary składane bożkom

Teraz pierwszym wnioskiem tekstu 1 Kor. 10:25 (Wszystko, co sprzedają w jatkach, jedzcie, o nic nie pytając ze względu na sumienie. ), który jest oczywisty, jest całkowita ignorancja faku pochodzenia mięsa jako ex-świątynnej ofiary. Ale kultura nakazuje nam dodać do tego fakt “niskiego stanu” a zatem i nikłej zamożności (potwierdzone w 1 Kor. 1:26) korynckich chrześcijan. Preferencją niezamożnych było TANIE mięso. Tego naucza nas kontekst kulturowy.

Teraz wypadałoby dokonać praktycznej aplikacji tekstu.

1. Jeśli ktoś spożywa pokarm jako złożony w ofierze uczestnicząc w rytuale grzeszy

2. Jeśli ktoś czyni to ze względu na potrzebę pożywienia nie uczestnicząc w rytuale – nie grzeszy

3. Preferencja pokarmu dostosowana jest do stanu zamożności danej osoby i nie podlega dyskusji (adiafora)

4. Jeśli w sprzedaży jest pokarm tańszy i nie stać cię na nic więcej, kupuj go i jedz.

5. Kwestia zdrowia fizycznego nie jest istotą religii chrześcijańskiej (1 Tym. 4:8; ale też 2 Kor. 11:27)

Kładąc nacisk na kupowanie zdrowego jedzenia odchodzimy od istoty religii chrześcijańskiej, którą jest życie dla Chrystusa a nie dla własnego ciała.


Noe a nieczyste zwierzęta

Zarzut: restrykcje żywieniowe nie są zależne od zakonu i nadal obowiązują; Noe żył przed czasem zakonu a jednak czytamy, że już w jego czasach istniało rozróżnienie na zwierzęta czyste i nieczyste, dlatego też wymóg kaszrutu jest ponadczasowy i ponadkulturowy.

Refutacja: Wszystkie zwierzęta stworzone przez Boga są dobre nie mogą zatem być nieczyste (1 Mojż. 1:21-31). Żadne zwierzę nie zostało stworzone jako nieczyste

1) Od stworzenia do Noego dozwolone do spożycia były tylko owoce zatem nie istaniało rozróżnienie na zwierzęta czyste do spożycia i nieczyste do spożycia.

1 Mojż. 1:29 I Bóg powiedział: Oto dałem wam wszelkie rośliny wydające z siebie nasienie, które są na powierzchni całej ziemi, i wszelkie drzewo mające owoc drzewa, wydające z siebie nasienie – będą one dla was pokarmem.
.
1 Mojż, 3:2 I kobieta odpowiedziała wężowi: Możemy jeść owoce z drzew tego ogrodu;

2) Rozróżnienie na czyste i nieczyste zwierzęta miało charakter ofiarniczy co musiało być wiadome od czasu Abla i Kaina. Bóg w tym czasie jeszcze nie pozwolił ludziom na spożywanie mięsa zwierząt. Abel złożył ofiarę z owcy, zwierzęcia czystego w sensie ofiarniczym.

1 Mojż. 4:4 Także Abel przyniósł z pierworodnych swej trzody i z ich tłuszczu. A PAN wejrzał na Abla i jego ofiarę.

3) Spożywanie mięsa nie było dozwolone jeszcze do czasu Noego, zanim ten wyszedł z Arki. Noe nie spożywał mięsa. A mimo to pewne zwierzęta Bóg nazywa czystymi. Jest to odniesienie do ich czystości w sensie ceremonialnym, są to zwierzęta czyste ponieważ można z nich złożyć ofiarę, będącą typem Chrystusa, wskazującą na Chrystusa jako nieskalanego baranka bez skazy. Noe po wyjściu z Arki złożył ofiarę z każdego czystego zwierzęcia czyli z każdego zwierzęcia jakie Bóg uznawał za godne do złożenia w ofierze.

1 Mojż. 7:2 Z każdego zwierzęcia czystego weź sobie po siedem par, samca i samicę jego; ale ze zwierząt nieczystych – po jednej parze, samca i samicę jego.
.
1 Mojż. 8:20 Potem Noe zbudował ołtarz dla PANA i wziął z każdego czystego zwierzęcia i z każdego czystego ptactwa, i złożył całopalenia na tym ołtarzu.

4) Spożywanie mięsa dozwolone jest dopiero od czasu Noego. I co ciekawe wszystkie zwierzęta można jeść, nie ma tu podziału na czyste i nieczyste! Noe mógł jeść każde zwierzę.

1 Mojż. 9:3 Wszystko, co się porusza i żyje, będzie dla was pokarmem, podobnie jak rośliny zielone, daję wam to wszystko.

5) Podział na zwierzęta czyste i nieczyste w kontekście spożywania następuje nieco później (setki lat później).Oddzielenie dotyczy szczególnego narodu, Izraela, narodu oddzielonego od innych narodów. Zakaz spożywania tego co nieczyste ma dwojaki charakter.

Po pierwsze Żydzi otrzymali restrykcje żywieniowe aby oddzielić ich od innyh narodów.

3 Mojż. 20:25-26 25. Będziecie więc rozróżniać między zwierzęciem czystym a nieczystym i między ptakiem nieczystym a czystym. Nie kalajcie waszych dusz przez zwierzęta i ptactwo, i wszystko, co pełza po ziemi, co oddzieliłem od was jako nieczyste. 26. I będziecie dla mnie święci, bo ja, PAN, jestem święty i oddzieliłem was od innych narodów, abyście byli moimi.

Po drugie inne narody składały w ofiarach swoim boźkom nieczyste zwierzęta np myszy i świnie, stąd na mocy Prawa Żydzi byli oddzieleni od uczestnictwa w pogańskich praktychach z udziałem nieczystych zwierząt.

Izaj. 66:17 I ci, którzy się uświęcają i oczyszczają w środku ogrodów, jeden za drugim, którzy jedzą mięso wieprzowe oraz inną obrzydliwość, a także myszy, wszyscy razem zginą – mówi PAN.

6) Czyste i nieczyste zwierzęta ewidentnie wskazują typologicznie na Chrystusa. On jest złożoną doskonałą i czystą ofiarą. Jego trzeba spożywać na sposób duchowy. On też jest naszym uświęceniem, oddzieleniem od tego złego świata z jego grzechem i fałszywą religią.

Hebr. 9:14 To o ileż bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego ofiarował Bogu samego siebie bez skazyoczyści wasze sumienie z martwych uczynków, by służyć Bogu żywemu?
.
Hebr. 10:14 Jedną bowiem ofiarą uczynił doskonałymi na zawsze tych, którzy są uświęceni.
.
Jan 6:54-56 54. Kto je moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. 55. Moje ciało bowiem prawdziwie jest pokarmem, a moja krew prawdziwie jest napojem. 56. Kto je moje ciało i pije moją krew, mieszka we mnie, a ja w nim.

7) Ofiara Chrystusa znosi restrykcje i ceremonie ponieważ Chrystus jest rzeczywistością a cereominie i restrykcje wskazywały na Chrystusa. Teraz wszystko jest czyste, ponieważ Kościół ma charakter katolicki (powszechny) a nie lokalny, żydowski, ograniczony do fizycznych potomków Abrahama zamieszkujących Izrael oraz diaspory.

O ile Izrael miał się nie mieszać z narodami tyle Kościół Katolicki zamieszkuje wśród narodów zachowując lokalne zwyczaje kulturowe, w tym te dotyczące żywienia.

Dzieje 10:15 Wtedy znowu, po raz drugi dobiegł go głos: Tego, co Bóg oczyścił, ty nie uważaj za nieczyste.
.
Dzieje 11:9 Wtedy głos z nieba odezwał się po raz drugi: Tego, co Bóg oczyścił, nie uważaj za nieczyste.

8) Pawel nakłaniając do spożywania wszelkiego pokarmu wraca do argumentu stworzenia. Dowodzi on, że ponieważ wszystkie zwierzęta są stworzone jak czyste stąd wszystkie pokarmy sa czyste i nalezy je spozywać nie mając przez to skalanego sumienia.

1 Tym. 4:4 Wszelkie bowiem stworzenie Boże jest dobre i nie należy odrzucać niczego, co się przyjmuje z dziękczynieniem.
.
Rzym. 14:14 Wiem i jestem przekonany przez Pana Jezusa, że nie ma niczego, co by samo w sobie było nieczyste. Tylko dla tego, kto uważa coś za nieczyste, to dla niego jest nieczyste.

Wnioski: Argument zakonolubnych fanatyków jest całkowicie chybiony i pozbawiony logiki. Jak zostało udowodnione nie prawdą jest że Noe nie spożywał pewnych zwierząt ponieważ były one uznane przez Boga za nieczyste a przez to niejadalne. Bóg ustanowił raczej typ czystego zwierzęcia jako wskazanie na potrzebę czystej ofiary przebłagalnej, wymogu który całkowicie i doskonale spełnił Mesjasz, Jezus Chrystus.

Kaszrut obowiązywał Żydów w starej dyspenscji i miał charakter prewencyjny. Żydzi nie mogli mieszać się z poganami ani kulturowo ani religijnie, pomocnym w tym były właśnie owe restrykcje. Skoro bowiem Żydowi nie wolno było spożywać myszy czy świni a poganie nie tylko je zjadali ale także składali w ofierze swoim bóstwom, stanowić to miało odrazę dla Żyda. Jak wiemy zakaz ten nie zawsze spełniał swoją rolę. Diabeł często odnajdywał sposoby aby zachęcić do najgorszych nawet rytów pozornie oddzielonych hebrajczyków.

 

Zobacz w temacie