Podstawy hermeneutyki
Czyli jak prawidłowo interpretować Słowo Boże

Jaka jest różnica między hermeneutyką a egzegezą? Egzegeza biblijna to rzeczywista interpretacja świętej księgi, wydobycie z jej znaczenia. Hermeneutyka to badanie i ustalanie zasad, według których należy interpretować Pismo.

Hermeneutyka należy do metody i myślenia także innych nauk, nauk humanistycznych, do których zalicza się historię, klasykę, filologię, językoznawstwo, antropologię, psychologię, socjologię, teologię biblijną, prawoznawstwo i filozofię. Podstawową potrzebą biblijnej hermeneutyki jest określenie i zrozumienie znaczenia tekstu biblijnego. Celem hermeneutyki jest wypełnienie luki pomiędzy naszymi umysłami a umysłami pisarzy biblijnych poprzez dogłębną znajomość języków oryginalnych, historii starożytnej i porównywanie Pisma Świętego z Pismem.
.

Właściwa, kontekstualna interpretacja Biblii ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zapobieganie niewłaściwemu używaniu i błędnemu stosowaniu jej prawd. Interpretacja w kontekście ma na celu umożliwienie Biblii przemówienia w jej pierwotnym kontekście, zanim wyciągnie się wnioski na temat jej zastosowania w naszym współczesnym otoczeniu. Hermeneutyka to spotkanie badacza teraźniejszości, świadomego swoich historycznie uwarunkowanych kategorii rozumienia, z przeszłością poddającą się interpretacji.
.

Sekty i grupy fundamentalistyczne nie posiadają uporządkowanej nauki na temat zasad interpretacji Biblii. Czytają Biblię intuicyjnie i głoszą nieuporządkowane doktryny, często sprzeczne ze sobą a nawet herezje! Fundamentaliści i religijni fanatycy nie wierzą w potrzebę interpretacji Słowa Bożego. Zamiast tego proponują zwykłe cytowanie bez analizy. Z tej praktyki powstać może jedynie chaos.

Bez znajomości hermeneutyki egzegeta Pisma Świętego naraża się na popełnienie wielu błędów doktrynalnych wynikających z kilku przyczyn:

  • z powodu powierzchownego studiowania
  • ze względu na alegoryzowanie każdego fragmentu Pisma niezależnie od rodzaju literackiego gatunku danej Księgi czy rozdziału
  • w efekcie wczytywania do Biblii osobistych przekonań i ideologii
  • przez wzgląd na wyprowadzanie doktryn z własnego doświadczenia
  • z uwagi na wyrywanie tekstu Pisma z jego bliskiego i dalekiego kontekstu

Pamiętajmy jednak, że nawet dla Reformatorów tradycyjna interpretacja Pisma Świętego była użyteczna, ale nie miała takiego samego autorytetu jak sama Biblia.

Książka będąca zbiorem artykułów jakie pojawiły się na stronie reformowani.info jest do pobrania tutaj