Spis treści
Herezje o Duchu Świętym
1 Kor. 2:9 Ale głosimy, jak jest napisane: Czego oko nie widziało ani ucho nie słyszało, ani nie wstąpiło do serca człowieka, to przygotował Bóg tym, którzy go miłują.
Bóg przygotował dla wszystkich prawdziwie wierzących mądrość, którą ci z radością przyjmują i chwytając się jej jak pochodni, biegną wytrwale do celu, którym jest zbawienie. Biegną do swojego Boga, objawionego w Piśmie (które nie może być naruszone, Jan 10:35) jako Jeden Bóg lecz trzy Osoby.
Tej objawionej przez Ducha a spisanej w Biblii mądrości nie są w stanie przyjąć idący na zatracenie. Dlatego też wiele mitów i herezji powstało w odniesieniu do Osoby Ducha Świętego. Niektórzy nauczają, że Duch został stworzony, inni że jest tylko jedną z części składowych Boga, czyli Bogiem niepełnym, inni jeszcze, że bezosobową mocą, jeszcze inni, że jedną z możliwych form Boga. A wszystkie one powstają w upadłych umysłach nienarodzonych z góry ludzi, którzy czytając Słowo Boże na siłę starają się Boga w jakiś sposób zrozumieć na zasadzie analogii, przyrównując Stwórcę do stworzenia.
Zwróćmy uwagę na główne aberacje doktryny w odniesieniu do naszego wspaniałego Boga Ducha Świętego
Modalizm
Prekursorem tej herezji był opisany w Dziejach 8:9-24 Szymon Mag (więcej w artykule Polemika z modalizmem). Herezja naucza, że trzy osoby Trójcy są różnymi „trybami” Bóstwa. Tutaj Ojciec, Syn i Duch Święty nie są odrębnymi osobami, lecz różnymi sposobami Bożego samoobjawienia. Typowym podejściem modalizmu jest uważanie Boga za Ojca w stworzeniu, Syna w odkupieniu i Ducha w uświęceniu. Innymi słowy, Bóg istnieje jako Ojciec, Syn i Duch w różnych epokach, ale nigdy jako Trójjedyny. Analogią w przyrodzie będzie woda, która raz jest w stanie ciekłym, raz stałym (lód) a raz gazowym (para wodna). Wywodzący się z modalizmu Patripasjanizm uważał, że Ojciec cierpiał jako Syn.
Główne założenie: Duch Święty nie zawsze jest Bogiem
Tryteizm
Z greckiego treis − trzy, theós − bóg) − w teologii pogląd, według którego w Bogu istnieją nie tylko trzy hipostazy (osoby), ale też trzy boskie natury, trzy istoty – innymi słowy: trzej bogowie. Według tego poglądu nie istnieje więc jeden Bóg, lecz trzej bogowie: Ojciec, Syn i Duch Święty. Wyznaje Ojca, Syna i Ducha Świętego jako trzy niezależne boskie istoty; trzech oddzielnych bogów, którzy dzielą tę samą substancję. Jest to powszechny błąd z powodu niezrozumienia użycia określenia „osoby” w definiowaniu Trójcy. Przykładem tryteizmu może jest hinduski Brahma-stwórca, Wisznu-obrońca i Sziwa-niszczyciel.
Główne założenie: Duch Święty jest jednym z trzech bogów
Macedonianizm
Zwany także herezją pneumatyczną, chrześcijańską herezją z IV wieku, która zaprzeczyła pełnej osobowości i boskości Ducha Świętego. Zgodnie z tą herezją, Duch Święty został stworzony przez Syna i w ten sposób był podporządkowany Ojcu i Synowi. W tym systemie wierzeń Duch Święty jest stworzoną istotą.
Główne założenie: Duch Święty ma początek
Partializm
Naucza, że Ojciec, Syn i Duch Święty razem są składnikami jedynego Boga. To doprowadziło do przekonania, że każda z osób Trójcy jest tylko częścią Boga, stając się w pełni Bogiem, kiedy się spotykają. Analogią w naturze będzie np. puzzle, gdzie każdy elemnt układanki nie ukazuje pełnego obrazu, dopiero połączenie wszysktich elementów staje się obrazem.
Główne założenie: Duch Święty jest tylko częściowo Bogiem
Unitarianizm
Zakłada, że jedynym prawdziwym Bogiem jest „Ojciec”, a ponieważ jest On „święty” oraz jest „duchem”, jest on również w Piśmie Świętym określany jako „Duch Święty„.
Główne założenie: Duch Święty jest zawsze Bogiem Ojcem
Biblia kontra herezja
Podsumowanie tego, czego nauczają rozmaite herezje w odniesieniu do istoty i Osoby Ducha Świętego w zestawieniu wskazują na całkowitą rozbieżność zrozumienia Boga. Innymi słowy nauki rozmaitych heretyków wykluczają się wzajemnie. Jeśli bowiem Bóg nie zawsze jest Duchem Świętym,
Według Pisma Duch Święty |
Według heretyków |
– zawsze jest Bogiem | – Bóg nie zawsze jest Duchem Świętym |
– jest jednym Bogiem, lecz nie jedyną Osobą Boga | – Duch Święty jest jednym z trzech bogów |
– nie ma początku, jest wieczny | – Duch Święty ma początek |
– w swej istocie jest prawdziwie Bogiem | – Duch Święty jest tylko częściowo Bogiem |
– nie jest Bogiem Ojcem | – Bóg Ojciec jest Duchem Świętym |
Naruszenie biblijnej nauki o Duchu Świętym przynosi opłakane skutki. Prowadzi do wielobóstwa (politeizmu, henoteizmu), godzi w pełnię Bóstwa Ojca, Syna i Ducha, tworzy istotę wszechmocną, wszechwiedzącą i wszechobecną acz posiadającą swój początek, podstępnie zrównuje Osobę Ojca z Osobą Ducha. W zasadzie jest to idol, a ponieważ Pismo wskazuje na oddawanie czci Duchowi Świętemu jako Bogu, zamiana rzeczywistej nauki o Duchu na fałszywą to złamanie pierwszego Bożego przykazania i siłą rzeczy musi prowadzić na zatracenie.
1 Piotra 4:14 gdyż Duch chwały, Duch Boży spoczywa na was, który przez nich (niewierzacych) jest bluźniony, ale przez was (wierzących) jest uwielbiony.
Ten uwielbiony i wywyższony przez chrześcijan Duch Święty jest właśnie Bogiem, który w nas mieszka i wypełnia całe ciało. Duch Święty przebywa w świątyni, którym jest ciało wierzących. Bóg zamieszkuje w ciele zbawionych nie jako Ojciec, nie jako Syn lecz jako Duch. Mimo to posiadać Ducha Świętego jest tożsame z posiadaniem Ojca i Syna. Wskazuje to na jedność istoty Ojca Syna i Ducha oraz na rozróżnienie między subsystencjami (Osobami) Boga.
2 Kor. 6:16 mówi Bóg: Będę w nich mieszkał i będę się przechadzał w nich, i będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem.
.
1 Jana 4:12 Bóg w nas mieszka
.
2 Jana 1:9 Kto pozostaje w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna.
.
2 Tym. 1:14Duch Święty, który w nas mieszka.
.
Jak. 4:5Duch, który w nas mieszka,
.
Rzym. 8:9 Duch Boży mieszka w was. A jeśli ktoś nie ma Ducha Chrystusa, ten do niego nie należy.
.
1 Kor. 3:16 Czyż nie wiecie, że jesteście świątynią Boga i że Duch Boży w was mieszka?
.
1 Kor. 6:19 Czyż nie wiecie, że wasze ciało jest świątynią Ducha Świętego, który jest w was, a którego macie od Boga, i nie należycie do samych siebie?
- Świątynia przynależna jest Bogu i tylko Bogu; nie może istnieć świątynia przynależna Bogu i stworzeniu
- Ciała wierzących są świątynią Ducha Świętego
- Duch Święty posiada swoją świątynię, jest Bogiem który w niej zamieszuje
.
Wykluczające się herezje
Porównując różne podejścia religijne do istoty Boga zaskakującym zdaje się fakt, że wszystkie one zaprzeczają sobie wzajemnie.
Teologiczny punkt odniesienia (jeśli prawdą jest, że Duch Święty) | Zaprzeczenie (w takim przypadku Duch Święty) |
– nie zawsze jest bogiem (Modalizm) |
– nie może być jednym z trzech bogów (Tryteizm), ponieważ nie zawsze jest bogiem a każdy z trzech bogów musi istnieć zawsze – nie może mieć początku (Macedonianizm), ponieważ jako bóg musi istnieć od zawsze, choć różnie się objawia – nie może być częściowo bogiem (Partializm), ponieważ Bóg musi istnieć w swojej pełni zawsze – nie może być bogiem Ojcem (Unitarianizm), Ojciec musiałby czasowo nieistnieć |
– jest jednym z trzech bogów (Tryteizm) |
– nie może czasem być bogiem (Modalizm), ponieważ jako jeden z trzech bogów musi zawsze nim być – nie może mieć początku (Macedonianizm), ponieważ trzech bogów musi istnieć od zawsze – nie może być częściowo bogiem (Partializm), ponieważ nie ma jednego częściowego boga lecz trzech pełnych bogów – nie może być Bogiem Ojcem (Unitarianizm) ponieważ jest Duchem Świętym, jednym z trzech bogów, nie jest Ojcem |
– ma początek (Macedonianizm) |
– nie może czasami być bogiem (Modalizm), ponieważ w takim przypadku musiałaby zaistnieć wewnętrzna zmiana w istocie boga (powstanie nowego boga w czasie) – nie może być jednym z trzech bogów (Tryteizm), ponieważ w takim przypadku najpierw musiałoby istnieć dwóch bogów, trzeci zostałby dodany w czasie – nie może być częściowo bogiem (Partializm), ponieważ mając swój początek musiałby albo zabrać z części boga, albo dodać do boga nową wartość – nie może być Bogiem Ojcem (Unitarianizm), ponieważ od Ojca wszystko pochodzi |
– jest tylko częściowo bogiem (Partializm) |
– nie może dodatkowo czasami być bogiem (Modalizm) gdyż wtedy powstaje bóg, który czasami i częściowo jest bogiem – jedna trzeca boga (Tryteizm) nie może być na dodatek jednym z dodatkowych trzech bogów – nie może dodatkowo posiadać początku (Macedonianizm), w takim przypadku mowa o bogu całkowicie stworzonym, który ewoluuje w stronę boskości – nie może być Bogiem Ojcem (Unitarianizm), ponieważ stanowi osobną od Ojca część |
– jest Bogiem Ojcem (Unitarianizm) |
– nie może być czasem Duchem Świętym (Modalizm) ponieważ zawsze jest Duchem Świętym wyrażonym równocześnie jako Ojciec – nie może być jednym z trzech bogów (Tryteizm), ponieważ Duch to Ojciec, jeden i ten sam Bóg oraz jedna i ta sama osoba – nie może mieć początku (Macedonianizm), ponieważ Bóg Ojciec jest wieczny – nie może częściowo być bogiem (Partializm), Bóg Ojciec to pełnia Boskości |
Jak widać każda herezja wyklucza pozostałe, nie są one ze sobą kompatybilne. Kolejnym argumentem przeciw każdej z nich jest posiadanie analogii w świecie stworzonym, w świecie naturalnym. Każda herezja stara się postrzegać Boga przez pryzmat porównań jakie można zaobserwować lub wydedukować. W ten sposób Bóg stworzyciel zostaje sprowadzony do poziomu stworzenia.
A pamiętamy przecież, że jeśli o Boga chodzi, siły ludzkiej dedukcji opartej o obserwacje zawodzą. Wiedzy o Bogu oko nie widziało ani ucho nie słyszało, zatem Boga nie wolno przyrównywać do tego co obserwujemy w przyrodzie. Również szukanie analogii w świecie abstrakcji nie ma sensu, ponieważ to nie wstąpiło do serca człowieka. Należy zaakceptować naukę Pisma taką jaka została przekazana.
.
Nauka Pisma
Marek 12:29 nasz Bóg, Pan jest jeden.
.
Łuk. 3:22 I zstąpił na niego Duch Święty w kształcie cielesnym jak gołębica, a z nieba rozległ się głos: Ty jesteś moim umiłowanym Synem, w tobie mam upodobanie.
.
Hebr. 9:14 To o ileż bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego ofiarował Bogu samego siebie bez skazy, oczyści wasze sumienie z martwych uczynków, by służyć Bogu żywemu?
.
Jan 4:24 Bóg jest duchem, więc ci, którzy go czczą, powinni go czcić w duchu i w prawdzie.
.
1 Kor. 2:10 Nam zaś Bóg objawił to przez swojego Ducha. Duch bowiem bada wszystko, nawet głębokości Boga.
.
Izaj. 48:16 Pan BÓG posłał mnie, i jego Duch
Zestawienie kilku arcyciekawych fragmentów Pisma pozwolą obalić każdą z wcześniej wymienionych herezji.
Tryteizm: Duch Święty jest jednym z trzech bogów
Biblia: Bóg jest jeden, Marek 12:29
Modalizm: Duch Święty nie zawsze jest Bogiem
Biblia: Duch Święty w postaci cielesnej występuje obok Syna, w tym samym czasie Bóg Ojciec przemawia z nieba, to świadczy przeciw trybom działania Boga raz jako Ojciec, raz jako Syn raz jako Duch Święty, Łuk. 3:22
Macedonianizm: Duch Święty ma początek
Biblia: Duch Święty jest wieczny, Hebr. 9:14
Partializm: Duch Święty jest tylko częściowo Bogiem
Biblia: Duch Święty bada głębokości Boga, jest zatem wszechwiedzący, a ponieważ Bóg wszechobecny, Duch Święty również jest obecny wszędzie tam, gdzie obecny jest Ojciec. Dodatkowo Duch bada zawsze głębokości Boga (czas teraźniejszy czasownika ερευνα eurena). W grece koine czas teraźniejszy posiada liniowy aktionsart i nie wskazuje na początek czynności, (czyni to aktionsart zwany skutkiem trwającym), zatem badanie głębokości Boga przez Ducha jest wieczne, 1 Kor. 2:10
Unitarianizm: Duch Święty jest Bogiem Ojcem
Biblia: Skoro Bóg jest duchem (Jan 4:24) i Duch Święty bada głębokości Boga (który jest przecież duchem) nie może być Ojcem. Również rozumienie Boga jako jednej Osoby i jednej Istoty jest wadliwe, ponieważ mielibyśmy w takim przypadku do czyneinia z dwoma oddzielnymi duchami, pierwszy to wszechwiedzący Ojciec, drugi to wszechwiedzący Duch Święty, który bada pierwszego ducha (2 Kor. 2:10) Skoro jednak widzimy, że Duch Święty posyła tak samo jak Bóg Ojciec, rozumiemy, że będąc jedną Istotą, Duch jest różną subsystencją (osobą) niż Ojciec (Izaj. 48:16)
Oto nasze wnioski: co do Istoty tak Ojciec jak i Duch Święty są jednym Bogiem. Jednak co do substystencji obserwujemy wyraźne rozróżnienie między Ojcem a Duchem Świętym
„Halucynacja polega na śnie o Osobach, z których każda posiada część Istoty. Pismo Święte naucza, że co do Istoty jest tylko jeden Bóg, a zatem, że Istota zarówno Syna, jak i Ducha jest niezrodzona; ale o ile Ojciec jest pierwszy w porządku, a sam z siebie zrodził własną Mądrość, on, jak ostatnio zauważyliśmy, jest słusznie uważany za element i źródło całej Boskości. Tak więc Bóg, trwający w nieskończoność, jest niezrodzony i Ojciec, w odniesieniu do Jego Osoby, jest niezrodzony. Absurdem jest bowiem wyobrażać sobie, że nasza doktryna daje podstawy do twierdzenia, że tworzymy kwaternion bogów.” – Jan Kalwin, Instytuty Księga I, XIII:25
Syn Boży a Duch Święty
Na zakończenie bardzo interesujący fragment, potwierdzający jedność istoty Syna i Ducha oraz dokonujący ich rozróżnienia jako dwóch oddzielnych osób
1 Jana 2:1Jeśli jednak ktoś zgrzeszy, mamy orędownika (Παράκλητον parakleton) u Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego.
.
Jan 14:16 A ja będę prosił Ojca i da wam innego (ἄλλον allon) Pocieszyciela (Παράκλητον parakleton), aby z wami był na wieki;
Po pierwsze widzimy, że tak Bóg Duch Święty jak i Bóg Syn noszą miano parakleton. Swiadczy to o ich jedności funkcjonalnej.
Po drugie Bóg Syn, gdy odchodził do nieba obiecał zostawić wierzącym innego niż on „parakleta”. Słowem kluczem będzie tutaj
ἄλλος allos – inny tego samego rodzaju
w odróżnieniu od
ἕτερος heteros – inny co do rodzaju
Bóg Duch Święty to „parakleton” takiego samego rodzaju co Bóg Syn. Świadczy to o jedności istoty Ducha i Syna oraz o tym, że to dwie różne osoby jednego Boga. Potwierdzenie to znajduje się również w niuansie funkcji. Syn wstawia się, Duch pociesza (różne aspekty słowa Παράκλητον parakleton)
Zatem Jezus i Duch Święty są różnymi osobami lecz co do istoty są samego rodzaju. Bóg jest Jeden. W trzech Osobach.
Bóg jest Trójjedyny bracia i siostry
Zobacz w temacie
- Moc Boża
- Moc Ducha Świętego
- Modlitwa do Boga-Syna i Boga-Ducha Świętego
- Pan zastępów
- Pełnia Ducha
. - Duch Święty
- Duch Święty jako Nauczyciel
- Duch Święty jest w pełni Bogiem
- Duch Święty w Starym i Nowym Testamencie
. - Ukryty atak Arminianizmu na Ducha Świętego
- W imię Ojca, Syna i Duchy Świętej
- Znaczenie Ducha Świętego, część 1
- Osobowość Ducha Świętego, część 2