Spis treści
30 lat więzienia dla oskarżonych o spalenie na stosie Vilmy Trujillo
Na najwyższą karę w wysokości 30 lat więzienia skazany został pastor ewangelicki (zielonoświątkowa denominacja Zborów Bożych) oraz czworo współsprawców, za spalenie na stosie Vilmy Trujillo García, co wydarzyło się 21 lutego 2017 roku w miejscowości El Cortezal w Mina Rosita, prowincja Caribe Norte w Nikaragui.
Pięcioro skazanych to: pastor Juan Gregorio Rocha Romero oraz Pedro Rocha Romero, Tomasa Rocha, Franklin Jarquin i Esneyda Orozco. Wszyscy oni zostali wskazani jako sprawcy zbrodni przeciwko Trujillo, która przed śmiercią w szpitalu w Managui cierpiała w agonii z powodu poparzeń obejmujących 80 procent jej ciała.
Sędzia Piątego Dystryktu Karnego, Jose Alfredo Silva Chamorro wymierzył również czworgu oskarżonym – z wyjątkiem Esneydy – karę dodatkową sześciu lat więzienia za uprowadzenie ofiary, Vilmy Trujillo. Każdy ze skazanych za uprowadzenie musi też zapłacić grzywnę w wysokości płacy minimalnej za 300 dni pracy które wynosi 15600 cordoba (około 2100 USD). Skazani przetrzymywali ofiarę od 15 do 21 lutego w budynku kościoła Visión Celestial (Wizja Niebiańska) należącego do denominacji Asambleas de Dios (Zbory Boże), w miejscowości El Cortezal, aż do momentu gdy zdecydowali spalić ją na stosie aby w ten sposób wyrzucić demony, które rzekomo miała w sobie.
.
Wyjdą na wolność w 2047 roku
Sędzia Silva Chamorro wyjaśnił w uzasadnieniu wyroku, że w związku z obowiązującym prawem skazani muszą odbyć karę 30 lat pozbawienia wolności, która jest najwyższą w Nikaragui. Odbywanie kary zakończą 28 lutego 2047 roku. Adwokat Isidro Trujillo, obrońca Esneydy, zapowiedział apelację w związku z karą wymierzoną jego klientce, ponieważ uważa, że jest zbyt wysoka. Nie chodzi o podważenie decyzji ławy przysięgłych, która uznała wszystkich pięcioro oskarżonych jako winnych popełnienia zbrodni na osobie Vilmy Trujillo.
.
Uzasadnienie wyroku
Sędzia Silva Chamorro uzasadnił karę wymierzoną pastorowi i pozostałej czwórce współsprawców tym, iż w swoim działaniu użyli zdrady i podstępu oraz przemocy w stopniu uniemożliwiającym ofierze jakąkolwiek obronę. Było ich pięcioro przeciwko jednej kobiecie i wykorzystując zdecydowaną przewagę liczebną przywiązali swoją ofiarę do drewnianego pala aby pozostała bezbronna i w takim stanie przetrzymywali ja w kościele wbrew jej woli.
Sędzia dodał, że Trujillo została pozbawiona życia że szczególnym okrucieństwem, ponieważ została rzucona na stos ze związanymi rękoma i nogami i była przypalana ogniem przez pięć godzin.
.
Prokuratura usatysfakcjonowana
Prokurator Fabiola Mendoza, która była obecna we wtorek w momencie odczytania wyroku, wyraziła satysfakcję z decyzji podjętej przez sędziego Jose Alfredo Silva Chamorro. Powiedziała, że sprawiedliwości stało się zadość, w sprawie skromnej kobiety, która została pozbawiona życia w okropny sposób, wrzucona w ognisko, po czym bardzo cierpiała przez kilka dni zanim umarła w szpitalu. Prokurator wyjaśniła, że obrońcy oskarżonych nie mogą apelować jeśli chodzi o orzeczenie winy, które wydała Ława Przysięgłych, ponieważ decyzja ta nie podlega apelacji. Mogą jedynie apelować o obniżenie kary wymierzonej przez sąd.
Tłumaczenie Mirosław Tarczyński, źródło