Spis treści
Ludzkie przysłowie
“Czy szklanka jest w połowie pusta czy w połowie pełna?”
To pospolite wyrażenie, przysłowiowe wyrażenie, powszechnie używane retorycznie, aby wskazać, że dana sytuacja może być powodem do
- pesymizmu (w połowie pusta) lub
- optymizmu (w połowie pełna)
Zasadniczo pesymista ma bardziej negatywne nastawienie do rzeczy, a optymista jest bardziej pozytywny.
Szklanka przepełniona
Znajomość wszystkich szczegółów dotyczących szklanki jest ważna. Dlaczego myślimy, że jest w połowie pełna? Dlaczego jest w połowie pusta? Co ważniejsze, dlaczego z szklanki nie powinno się przelewać? I chociaż nie jest to powiedzenie chrześcijańskie, z pewnością chrześcijanin powinien być typem przelewającej się szklanki…
Słyszałem to zdanie, kiedy ktoś, kto uważał się za osobę będącą “szklanką pełną do połowy”, doradzał osobie uznaną za “szklankę do połowy pustą”. Takie osoby próbują być pomocne, ale zwykle nie kończyło się to dobrze. W 1 Liście do Tesaloniczan Paweł powiedział:
1 Tes. 5:16-18 16. Zawsze się radujcie. 17. Nieustannie się módlcie. 18. Za wszystko dziękujcie. Taka jest bowiem wola Boga w Chrystusie
Zwróćmy uwagę na wyrażenie „w każdych okolicznościach”. Niezależnie od tego, czy czasy są trudne, czy nie, nasza reakcja powinna być taka sama – wiara, że Bóg ma pełną kontrolę i chociaż może się to nie podobać, nasza szklanka w rzeczywistości się przelewa
Psalm. 23:5 Zastawiasz przede mną stół wobec moich wrogów, namaszczasz mi głowę olejkiem, mój kielich przelewa się.
.
Psalm 73:10 Dlatego jego lud wraca dotąd i obficie leją się na nich wody;
.
Jan 10:10 Złodziej przychodzi tylko po to, żeby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem, aby miały życie i aby miały je w obfitości.
I tak, zdecydowanie łatwiej to powiedzieć niż zrobić.
Odrobina szczerości
To powiedziawszy, dobrze jest poinformować innych, że masz ciężki dzień. Wszyscy je mamy. A kiedy to zrobimy, powinniśmy powiedzieć prawdę. Wiemy, że Paweł miał ciężkie dni, kiedy pisał:
1 Kor. 2:3 I byłem u was w słabości, w bojaźni i z wielkim drżeniem
Ponadto Paweł był uczciwy. Prawie brzmi, jakby jego szklanka była całkowicie pusta. Jak więc Paweł mógł napisać Tesaloniczanom, aby zawsze się radować (1 Tes. 5:16-18)?
Jeśli spojrzymy na to, co Łukasz napisał w Dziejach Apostolskich, zobaczymy, dlaczego
Dzieje 18: 9-10 9. Wtedy w nocy Pan powiedział do Pawła w widzeniu: Nie bój się, lecz mów i nie milcz; 10. Bo ja jestem z tobą i nikt się na ciebie nie targnie, aby cię skrzywdzić. Mam bowiem liczny lud w tym mieście.
Jezus polecił Pawłowi, aby miał pełną wiarę. W pewnym sensie Jezus powiedział: „Pawle, spójrz na swoją szklankę z mojej perspektywy, bo widzę, jak przepełnia go wielkie błogosławieństwo łaski i miłosierdzia ”
2 Kor. 4:16-18 16. Dlatego nie zniechęcamy się, bo chociaż nasz zewnętrzny człowiek niszczeje, to jednak ten wewnętrzny odnawia się z dnia na dzień. 17.Ten bowiem nasz chwilowy i lekki ucisk przynosi nam przeogromną i wieczną wagę chwały; 18. Gdy nie patrzymy na to, co widzialne, lecz na to, co niewidzialne. To bowiem, co widzialne, jest doczesne, to zaś, co niewidzialne, jest wieczne.
Paweł miał wiele trudnych dni, w których trzeba było żyć wiarą, wiarą miłą Bogu
Hebr. 11: 6 Bez wiary zaś nie można podobać się Bogu, bo ten, kto przychodzi do Boga, musi wierzyć, że on jest i że nagradza tych, którzy go szukają.
Paweł powiedział nam o swoim cierniu w ciele w
2 Kor. 12:7-8 7. A żebym zbytnio nie wynosił się ogromem objawień, dany mi został cierń dla ciała, wysłannik szatana, aby mnie policzkował, żebym się ponad miarę nie wynosił. 8. Dlatego trzy razy prosiłem Pana, aby on odstąpił ode mnie.
Ale natychmiast dodał do tego swoje oświadczenia o przepełnionej wierze, że Bóg go przez to przeprowadzi
2 Kor. 12:9-10 9. Lecz powiedział mi: Wystarczy ci moja łaska. Moja moc bowiem doskonali się w słabości. Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa. 10. Dlatego mam upodobanie w słabościach, w zniewagach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach ze względu na Chrystusa; gdy bowiem jestem słaby, wtedy jestem mocny.
. Rozdział wcześniej, w Paweł napisał:
2 Kor. 11: 24-29 24. Od Żydów pięciokrotnie otrzymałem czterdzieści razów bez jednego. 25. Trzy razy byłem bity rózgami, raz kamienowany, trzy razy rozbił się ze mną okręt, dzień i noc spędziłem w głębinie morskiej. 26. Często w podróżach, w niebezpieczeństwach na rzekach, w niebezpieczeństwach od bandytów, w niebezpieczeństwach od własnego narodu, w niebezpieczeństwach od pogan, w niebezpieczeństwach w mieście, w niebezpieczeństwach na pustyni, w niebezpieczeństwach na morzu, w niebezpieczeństwach wśród fałszywych braci; 27. W trudzie i znoju, często w czuwaniu, w głodzie i pragnieniu, często w postach, w zimnie i nagości; 28. A poza tymi sprawami zewnętrznymi, w tym, co mi codziennie ciąży, w trosce o wszystkie kościoły. 29. Któż jest słaby, żebym i ja nie był słaby? Któż się gorszy, żebym i ja nie płonął?
Praktyczna aplikacja
Porozmawiajmy o trudnych dniach i nocach! Nie myślmy przez chwilę, że tamte czasy nie były trudne i stresujące. Paweł bardzo cierpiał. Jednak zdumiewające jest to, że Paweł nauczył się być zadowolony we wszystkich okolicznościach i radować się z cierpień
Filip. 4: 11-12 11. Nie mówię tego z powodu niedostatku, bo nauczyłem się poprzestawać na tym, co mam. 12. Umiem uniżać się, umiem też obfitować. Wszędzie i we wszystkim jestem wyćwiczony: umiem być syty i cierpieć głód, obfitować i znosić niedostatek.
Możemy się nauczyć tego, czego nauczył się Paweł – być chrześcijaninem “przepełnioną szklanką”, a nie tylko “do połowy wypełnioną”. Zauważmy, że powiedziałem „nauczył się”, ponieważ nie przychodzi to naturalnie. Paweł nie ukrywał się przed tym, co się z nim naprawdę działo i opowiada nam o niektórych swoich złych chwilach.
Niekoniecznie jest to bycie pesymistą, ale jest to szczerość. Mogę dodać, że dużo łatwiej jest modlić się za ludzi, kiedy szczerze mówią o tym, co się z nimi dzieje. Paweł powiedział nam, jak rzeczy się rzeczy miały, ale w Panu radośnie się nimi zajął.
Wierzący powinni nauczyć się od Pawła, że możemy uczciwie widzieć rzeczy, a jednocześnie wiedzieć, że nasze życie jest przepełnione nadzieją i radością z powodu Chrystusa.
Na podstawie, źródło
Zobacz w temacie
- Pełnia Ducha
- Semper Reformanda kontra formalizm
- Zawsze się radujcie
- Miłość po efesku
- Grzech samobójstwa