Spis treści
Analiza 2 Piotra 3:9
2 Piotra 3:9 Nie zwleka Pan ze spełnieniem obietnicy, jak niektórzy uważają, że zwleka, ale okazuje względem nas cierpliwość, nie chcąc, aby ktokolwiek zginął, lecz aby wszyscy doszli do pokuty.
Być może jedynym fragmentem, który przedstawił największą trudność tym, którzy widzieli ten fragment po fragmencie Pisma Świętego, wyraźnie naucza o wyborze ograniczonej liczby osób do zbawienia, jest 2 Piotra 3:9.
Pierwszą rzeczą, którą należy powiedzieć w powyższym fragmencie, jest to, że podobnie jak wszystkie inne Pisma, należy je rozumieć i interpretować w świetle ich kontekstu. To, co cytowaliśmy w poprzednim akapicie, jest tylko częścią wersetu, a na koniec jego częścią!
Analiza kontekstu
Z pewnością wszyscy muszą dopuścić, że należy wziąć pod uwagę pierwszą połowę wersetu. Aby ustalić, co te słowa mają przez wielu rozumieć, mianowicie, że słowa „każdy” i „wszystko” należy odbierać bez żadnych kwalifikacji, należy wykazać, że kontekst odnosi się do całej rasy ludzkiej! Jeżeli nie można tego wykazać, jeżeli nie ma przesłanek, aby to uzasadnić, wówczas wniosek musi być również nieuzasadniony.
Zastanówmy się zatem nad pierwszą częścią wersetu.
Nie zwleka Pan ze spełnieniem obietnicy
Uwaga „obietnica” jest w liczbie pojedynczej, a nie „obietnice”. Jaka jest obietnica? Obietnica zbawienia? Gdzie, w całym Piśmie Świętym, Bóg obiecał ocalić cały rodzaj ludzki! Gdzie rzeczywiście? Nie, wspomniana tutaj „obietnica” nie dotyczy zbawienia. Co to w takim razie jest? Kontekst mówi nam.
wersy 3-4 3. Przede wszystkim to wiedzcie, że w ostatecznych dniach przyjdą szydercy, którzy będą postępować według swoich własnych pożądliwości; 4. I będą mówili: Co z obietnicą jego przyjścia? Bo odkąd zasnęli ojcowie, wszystko tak trwa, jak od początku stworzenia.
Kontekst następnie odnosi się do obietnicy Boga, że przyśle Jego umiłowanego Syna.
Ale minęło wiele długich stuleci i ta obietnica jeszcze się nie spełniła. To prawda, ale dopóki nam się to wydaje, opóźnienie w obliczeniach Boga jest krótkie. Jako dowód przypomina się nam:
wers 8 Ale niech to jedno, umiłowani, nie będzie przed wami zakryte, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień
W Bożym obliczeniu czasu minęły niespełna dwa dni, odkąd obiecał przysłać Chrystusa. Co więcej, opóźnienie w przysłani u przez Ojca Swego umiłowanego Syna wynika nie tylko z braku „opieszałości” z Jego strony, ale także z powodu Jego „cierpliwości”.
Jego cierpienie dla kogo? Werset, który teraz rozważamy, mówi nam:
ale okazuje względem nas cierpliwość
A kim są ludzie określeni przez zwrot „względem nas”? Rasa ludzka? Czy lud Boży? W świetle kontekstu nie jest to otwarte pytanie, na podstawie którego każdy z nas może wyrazić opinię. Duch Święty to zdefiniował. Pierwszy werset tego rozdziału mówi:
wers 1 Umiłowani, piszę do was już ten drugi list. W nich przez przypominanie pobudzam wasz czysty umysł;
I znowu werset poprzedzający oświadcza:
wers 8 Ale niech to jedno, umiłowani
„Względem nas” to zatem „umiłowani” Boga. Ci, do których adresowany jest jego list, to „ci, którzy otrzymali [nie „wzbudzili w sobie”, ale „uzyskali ”jako suwerenny dar Boży] wiarę równie cenną jak nasza, dzięki sprawiedliwości naszego Boga i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.” (2 Piotra 1:1)
.
Wnioski
Dlatego mówimy, że nie ma miejsca na wątpliwości, spory lub kłótnie – „względem nas” to wybrani Boga. Przytoczmy teraz werset jako całość:
wers 9 Nie zwleka Pan ze spełnieniem obietnicy, jak niektórzy uważają, że zwleka, ale okazuje względem nas cierpliwość, nie chcąc, aby ktokolwiek zginął, lecz aby wszyscy doszli do pokuty.
Czy coś może być jaśniejsze? „ktokolwiek”, co do którego Bóg nie chce, aby zginął, to „umiłowany”, któremu Bóg „okazuje cierpliwość”, „umiłowany” z poprzednich wersetów. 2 Piotra 3:9 oznacza zatem, że
- Bóg nie przyśle Swego Syna, dopóki „nie wejdzie pełnia pogan” (Rzym. 11:25)
.
- Bóg nie przyśle Chrystusa, dopóki nie zgromadzą się „ludzie”, których On teraz „wybiera z pogan” (Dzieje 15:14)
.
- Bóg nie przyśle Swego Syna, dopóki ciało Chrystusa nie będzie kompletne, a to nie nastąpi dopóki ci, których wybrał na zbawienie w tej dyspensacji, nie zostaną mu przyprowadzeni.
Dzięki Bogu za Jego „cierpliwość względem nas”. Gdyby Chrystus wrócił dwadzieścia lat temu, pisarz zostałby pozostawiony, by zginąć w grzechach. Ale tak nie mogło być, dlatego Bóg łaskawie opóźnił Drugie Przyjście. Z tego samego powodu wciąż opóźnia swoje nadejście. Jego postanowionym celem jest, aby wszyscy Jego wybrani doszli do pokuty i pokutowali. Obecny przedział łaski nie skończy się, dopóki ostatnia z „innych owiec” Jana 10:16 nie zostanie bezpiecznie przyłączona – wtedy Chrystus powróci.
Artur W. Pink, Does God Love Everyone, źródło
Zobacz w temacie
- 2 Piotra 3:9 Aby wszyscy doszli do pokuty
- 2 Piotra 3:9 Czy Bóg miłuje wszystkich? część 3
- 2 Piotra 3:9 Objaśnienie wersetów, w których użyto słów wszyscy i każdy
- Ja jestem Winoroślą
- Jego wiara w nas
- Jeśli dobrowolnie grzeszymy
- Jeśli kalwinizm jest prawdą, po co ewangelizować?
- Jeżeli Bóg jest wszechmocny, to dlaczego pozwala na cierpienie?
- Kalwinizm a Boże dekrety
- Kalwinizm a Ezechiel
- Kalwinizm w Księdze Rodzaju 1-3?
- Kalwinizm w pigułce
- Kanony Synodu w Dort
- Kościół Pana Jezusa