Spis treści
Agent uświęcenia
1 Piotra 1:22 Skoro oczyściliście swoje dusze, będąc posłuszni prawdzie przez Ducha ku nieobłudnej braterskiej miłości, czystym sercem jedni drugich gorąco miłujcie;
Ten, który uświęca to Bóg Duch Święty, jako Duch, który stał się Duchem Chrystusowym po wywyższeniu Jezusa i który został wylany na Kościół w dniu Pięćdziesiątnicy (Dzieje 2). To Jemu Biblia przypisuje zbawcze dzieło uświęcania członków Kościoła Chrystusowego.
Według 1 Piotra 1:22 oczyszczamy nasze „dusze … przez Ducha”. W Ewangelii Jana 14-17 pouczenie Jezusa dotyczące przyjścia Ducha kończy się obietnicą dzieła Ducha uświęcającego uczniów.
Jan 14:16-17 A ja będę prosił Ojca i da wam innego Pocieszyciela, aby z wami był na wieki; Ducha prawdy, którego świat nie może przyjąć, bo go nie widzi ani go nie zna. Wy jednak go znacie, gdyż z wami przebywa i w was będzie.
Tylko On — Duch Święty — może dokonać oczyszczenia i poświęcenia, które są celem Boga w elekcji i celem zadośćuczynienia krzyża, i dlatego Jezus powiedział swoim uczniom, że „pożyteczne” jest odejście od nich we wniebowstąpieniu
Jan 16:7 Lecz ja mówię wam prawdę: Pożyteczniej jest dla was, abym odszedł. Jeśli bowiem nie odejdę, Pocieszyciel do was nie przyjdzie, a jeśli odejdę, poślę go do was.
Tylko On, jako Duch, może przeniknąć do naszego najgłębszego, duchowego bytu; zregenerować nas tam; i mieszkać w nas — nie blisko nas, ale w nas tworząc, zachowując i powiększając naszą świętość. Z naszego wnętrza Duch wpływa na
- nasze myślenie
.
- nasze pragnienia
.
- nasze uczucia
.
- naszą mowę
.
- i nasze działania
Tylko On, jako Święty w nas, tak na nas oddziałuje, że brzydzimy się tym, co złe i oddajemy się dobru, czyli Bogu. Chodzi o to, że uświęcającym jest Duch Święty głęboko w nas w centrum kontroli naszego życia, który nie tylko wyjaśnia naszą świętość, ale także wyjaśnia najgorszy smutek naszego życia. List do Efezjan ostrzega przed tym smutkiem:
Efez. 4:30 nie zasmucajcie świętego Ducha Bożego
Zasmucamy Go, gdy świadomie sprzeciwiamy się Jego uświęcającej pracy w nas i dobrowolnie oddajemy się bezbożności, czy to zepsutego kultu Boga, nienawiści do bliźniego czy pijaństwa. Ponieważ Duch jest w nas tak blisko, sprawia, że doświadczamy Jego smutku. Zasmucony przez nas, staje się dla nas smutkiem.
Ten żal nie jest żalem upamiętania, chociaż ostatecznie do tego doprowadzi. Ale naszym smutkiem jest nieszczęście doświadczenia Bożego gniewu i braku Jego łaski dla nas. Jest to smutek Dawida, gdy żył bez skruchy w swoim grzechu cudzołóstwa i morderstwa, jak opisuje swój smutek w Psalmie 32
Psalm 32:3-4 moje kości schły od moich całodziennych narzekań. We dnie i w nocy bowiem ciążyła na mnie twoja ręka, usychałem jak podczas letniej suszy.
To było doświadczenie Dawida, kiedy zasmucał Ducha Świętego. Któż z nas nie zasmucił się w podobny sposób smutkiem, że zasmucił Ducha?
.
Głoszenie i sakramenty
W swoim dziele uświęcania Duch posługuje się środkami i dlatego nakazuje nam używać tych środków. Pierwszym z tych środków jest „prawda”, to znaczy głoszenie prawdy Ewangelii, w tym prawdy uświęcenia, przez kaznodzieję zdrowej nauki. 1 Piotra 1:22 opisuje nasze oczyszczanie naszych dusz „w posłuszeństwie prawdzie”. W Ewangelii Jana Jezus wielokrotnie oświadcza, że uświęcenie nas przez Boga dokonuje się za pomocą Bożej prawdy
Jan 17: 17-19 Uświęć ich w twojej prawdzie. Twoje słowo jest prawdą. Jak ty posłałeś mnie na świat, tak i ja posłałem ich na świat. A ja za nich uświęcam samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie.
Prawda jest potwierdzona przez sakramenty, tak że środkiem uświęcenia są sakramenty chrztu i Wieczerzy Pańskiej. Poprzez sakrament chrztu Jezus Chrystus działa, dając wierzącym to, co oznacza sakrament, czyli dary i łaskę niewidzialną;
- obmycie i oczyszczanie naszych dusz z wszelkiego brudu i nieprawości
. - odnowienie naszych serc i napełnienie ich wszelką pociechą
. - poprzez danie nam prawdziwego zapewnienia o Swojej ojcowskiej dobroci
. - poprzez nakładanie na nas nowego człowieka i zrzucenie starego człowieka ze wszystkimi jego czynami
W ten sposób chrzest
„jest pożyteczny”, nie tylko „w chwili, gdy woda jest na nas wylana, a my go otrzymujemy, lecz przez całe nasze życie” (Konfesja Belgijska 34).
Podobnie Wieczerza Pańska jest środkiem naszego uświęcenia. Konfesja Belgijska 35 stwierdza, że
„skłania nas do gorliwej miłości dla Boga i naszego bliźniego”.
Żarliwa miłość do Boga i bliźniego to świętość.
Ponieważ środkami zbawczego dzieła uświęcania Ducha Świętego jest głoszenie prawdy i udzielanie sakramentów, do świętości życia wymagane jest członkostwo w prawdziwym, ustanowionym Kościele.
W nim są prawda, sakramenty, a także dyscyplina, jeśli wierzący zbłądzi i odpadnie od świętości życia. Upominając chrześcijan hebrajskich, żeby trwali w „miłości i (…) dobrych uczynkach”, to znaczy w życiu uświęconym, autor Listu natychmiast ostrzega:
Hebr. 10:24-25 I okazujmy staranie jedni o drugich, by pobudzać się do miłości i dobrych uczynków; Nie opuszczając naszego wspólnego zgromadzenia, jak to niektórzy mają w zwyczaju, ale zachęcając się nawzajem, i to tym bardziej, im bardziej widzicie, że zbliża się ten dzień
Rezygnacja z członkostwa w prawdziwym kościele jest zgubna dla uświęcenia życia.
.
Krew Ukrzyżowanego
Prawda, która uświęca, to w szczególności Ewangelia „krwi” Jezusa Chrystusa, czyli Jego odkupieńczej śmierci za wybranych grzeszników. Krew oczyszcza z grzechu. Tylko krew oczyszcza z grzechu. Tylko krew Jezusa oczyszcza z grzechu.
Nawet energicznym zastosowaniem obfitości wody Lady Makbet nie mogła zmyć grzechu zamordowania króla.
„Co, te ręce nigdy nie będą czyste?”
Płakała, w odniesieniu do narzędzia zabójstwa Duncana. W desperacji swojej winy wykrzyknęła:
„Oto wciąż jest zapach krwi: wszystkie perfumy Arabii nie osłodzą tej małej rączki. Och, och, och!” [1]
List do Hebrajczyków naucza, że
Hebr. 9:14 krew Chrystusa (…) oczyści wasze sumienie z martwych uczynków, by służyć Bogu żywemu
Przelana krew Chrystusa dała nam prawo do uwolnienia się z niewoli grzechu. Świętość to nie tylko korzyść; jest to również kwestia słuszności. Całkowicie zdeprawowany, zniewolony grzesznik jest w niewoli grzechu w ramach sprawiedliwości. Stan grzesznika to całkowita deprawacja, zgodnie z łaciną Kanonów III/IV:2, „justo Dei judicio” („przez sprawiedliwy sąd Boży” lub „w konsekwencji sprawiedliwego sądu Bożego”)[2]
Kanony II:8 wyznają, że
„najcenniejsza śmierć Jego [tj. Syna Bożego]” odkupiła nas od naszej deprawacji i uzyskała dla Chrystusa prawo „oczyszczenia [nas] nas ze wszystkich grzechów, zarówno pierworodnego jak i popełnionych rzeczywiście”.
Następnie, zgodnie z 1 Piotra Duch kropi nas „krew Jezusa”, oczyszczając nas z brudu grzechu i łamiąc moc grzechu.
1 Piotra 1:2 Wybranych według uprzedniej wiedzy Boga Ojca, przez uświęcenie Ducha dla posłuszeństwa i pokropienia krwią Jezusa Chrystusa. Łaska i pokój niech się wam pomnożą
To oczyszczenie krwią przez Ducha, które dokonuje się za pomocą prawdy Ewangelii, jest stosowane do nas i przyjmowane przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Podobnie jak usprawiedliwienie, uświęcenie jest „przez wiarę” – tylko przez wiarę. Nasze uświęcenie nie jest zgodne z prawem i jego przykazaniami.
To nie jest nasze dzieło. Taka jest wyraźna doktryna Pisma Świętego. W Dziejach Apostolskich 15:8-9 Apostoł głosił, że Bóg dał poganom „Ducha Świętego (…) oczyszczając przez wiarę ich serca.”. Dzieje Apostolskie 26:18 nauczają, że ci, których Bóg wybawia tych, którzy są „uświęconymi przez wiarę we mnie [tj. w Jezusa]”.
Wiara Reformowana wyznaje, że życie święte toczy się zgodnie z prawem Bożym. Nie uczy, że prawo Boże, jako prawo, jest środkiem do świętego życia. Prawo jest przewodnikiem lub regułą świętego życia. To nie jest moc świętego życia.
.
Pomoce w uświęceniu
Wszelkie dodatkowe pomoce do świętości świętych zależą od głównych środków, którymi są głoszenie krzyża i sakramenty. Istnieją dodatkowe pomoce, o których lud Boży musi być świadomy.
.
Utrapienie
Jedną z takich pomocy jest utrapienie, z jego różnymi formami cierpienia. Odnosi się to z pewnością do tych cierpień, które są boską karą za nasze nieposłuszeństwo. Te dolegliwości nas poprawiają. Doprowadzają nas do upamiętania i przywracają do świętości posłuszeństwa prawu Bożemu. Karcenie przez Boga Jego dzieci ma na celu „abyśmy byli uczestnikami Jego świętości” (Hebr. 12:10)
Ale dotyczy to również tych cierpień, czy to ciała, czy duszy, które nie są karą, tych cierpień, które spadają na pobożnego mężczyznę lub kobietę, którzy w rzeczywistości prowadzą święte życie. Cierń Pawła w ciele nie był karą spowodowaną grzechem Apostoła. Zostało mu dane „aby się nie wywyższał ponad miarę” (2 Kor. 12:7).
„Utrapienie było dla mnie”, śpiewamy w muzycznej wersji Psalmu 119:71, „abym zachował Twoje ustawy”[3] Jak to się dzieje, każde odrodzone dziecko Boże uczy się przez doświadczenie. Utrapienie z łaski Bożej rozluźnia nasze przywiązanie do tego życia i powoduje, że tęsknimy tylko za Bogiem i zmartwychwstaniem ciała w dniu Chrystusa Jezusa.
Jak ktoś powiedział, nieszczęścia wierzącego są Bożym „surowym miłosierdziem”. Augustyn mądrze upomniał wszystkich cierpiących chrześcijan:
„To, na co cierpisz, na co narzekasz, to twoje lekarstwo, a nie kara; twoja kara, a nie potępienie. Nie odkładaj plagi, jeśli nie chcesz być odsunięty od dziedzictwa” [4]
Modlitwa
Modlitwa jest dodatkową pomocą do świętości. Katechizm Heidelberski wyjaśnia potrzebę modlitwy częściowo tym, że
„Bóg udzieli łaski i Ducha Świętego tylko tym, którzy się modlą” (Odp. 116).
Ta łaska i Duch Święty to łaska uświęcająca i Duch Święty. Szósta prośba wzorcowej modlitwy to prośba o świętość: „I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego” (Mat 6:13). Pozytywna prośba zawarta w prośbie brzmi:
„Zachowaj mnie w świętości życia; uświęć mnie”.
Wspólnota
Istnieje pomoc wspólnoty świętych. Tak jak bezprawna przyjaźń z bezbożnymi osłabia świętość i nieodmiennie prowadzi do bezbożnych zachowań, tak przyjaźń świętego ludu Bożego chroni i umacnia świętość dziecka Bożego i to nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Ponownie podkreśla się znaczenie członkostwa — żywego członkostwa — w prawdziwym kościele.
Nie jest też przesadą wnioskowanie z niebezpieczeństwa dla świętości niegodziwych przyjaciół i z pomocy dla świętości pobożnych przyjaciół o konieczności dobrych, chrześcijańskich szkół dla dzieci przymierza wierzących rodziców. Oprócz antychrześcijańskiej edukacji w szkołach państwowych, ojciec i matka przymierza wzdrygają się na myśl o wysłaniu swojego maleństwa, a nawet licealisty, do środowiska szkolnego przesiąkniętego i kontrolowanego przez bezbożne, nieświęte życie dzieci ciemności XXI wieku.
Niemniej jednak w tym życiu uświęcenie nigdy nie jest doskonałe. W tym życiu uświęcenie jest w najlepszym razie bardzo małym zadatkiem. Doskonałe uświęcenie w przyszłości jest jednak pewne dla każdego, w którym Bóg rozpoczął dzieło uświęcenia go.
.
Doskonałość uświęcenia
Doskonałość w świętości jest pewna dla całego ludu Bożego.
.
Doskonałość jest zapewniona
a) przez wybranie ich przez Ojca do świętości
Efez. 1:4 Jak nas wybrał w nim przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nienaganni przed jego obliczem w miłości.
b) przez odkupienie ich przez Syna z niewoli grzechu do służby Bożej
1 Piotra 1:18-19 Wiedząc, że nie tym, co zniszczalne, srebrem lub złotem, zostaliście wykupieni z waszego marnego postępowania przekazanego przez ojców; Lecz drogą krwią Chrystusa jako baranka niewinnego i nieskalanego
c) oraz przez uświęcenie mocą Ducha
Efez. 5:26-27 Aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą przez słowo; By stawić przed sobą kościół chwalebny, niemający skazy ani zmarszczki, ani czegoś podobnego, lecz żeby był święty i nienaganny
Dzięki wierności Trójjedynego Boga doskonałość w świętości jest pewna u każdego, w którym Bóg rozpoczął dzieło uświęcenia:
Filip. 1:6 Będąc tego pewien, że ten, który rozpoczął w was dobre dzieło, dokończy go do dnia Jezusa Chrystusa
Ta pewność doskonałości świętości jest zapewnieniem zbawienia dla każdego, w którym Duch rozpoczął dzieło uświęcania go. To pewność w obliczu silnych, groźnych sił bezbożności. Jest to zapewnienie w zmaganiach z jakimś nękającym grzechem, że strach wierzącego może go pokonać, odciągnąć od Boga i potępić.
To jest prawda o zachowaniu lub wytrwaniu świętych. Prawda o zachowaniu świętych nie polega po prostu na tym, że wszyscy ci, których Bóg zaczyna uświęcać w tym życiu, zostaną zbawieni przy powrocie Chrystusa. Tym bardziej ta prawda jest poglądem, że ci, którzy twierdzą, że wierzą w Jezusa, zostaną w końcu zbawieni, niezależnie od tego, że żyli bezbożnym życiem.
Ale ta prawda, powszechnie znana jako piąty punkt z „pięciu punktów kalwinizmu”, naucza, że Bóg uświęca każdego z tych, których wybrał i za których umarł Chrystus; że Bóg utrzymuje w nich to dzieło uświęcania przez całe ich życie i z biegiem lat pomnaża to zbawcze dzieło; że na drodze nieustannej świętości wszyscy wybrani zostaną ostatecznie zbawieni zarówno w dniu śmierci, jak i w dniu Chrystusa; i że nasze doskonałe zbawienie, czy to w chwili śmierci, czy w dniu Chrystusa, będzie polegało na doskonaleniu świętości.
Nie ma odpadnięcia świętych, odejścia od łaski Bożej, odejścia od zbawienia i od mocy świętości.
.
Nie ma zbawienia bez uświęcenia
Doktryna dyspensacjonalisty Zane Hodgesa, że Bóg zbawia niektórych ludzi bez uświęcania ich lub bez zachowania ich w świętości życia, jest rażącą herezją, wypaczeniem Ewangelii, która
- jest nie tylko dobrą nowiną o zbawieniu od potępienia, ale także dobrą nowiną zbawienia od grzechu
.
- nie tylko dobrą nowiną o wyzwoleniu z winy grzechu, ale także dobrą nowiną o wyzwoleniu spod panującej mocy grzechu
.
- nie tylko dobrą nowiną o ucieczce od gniewu Bożego, ale także dobrą nowiną o wyzwoleniu z nieczystości grzechu
. - i nie tylko dobrą nowiną o Jezusie jako Zbawicielu, ale także dobrą nowiną o Jezusie jako Panu [5]
Doskonałe uświęcenie przy zmartwychwstaniu
Doskonałość świętości jest jednak nadzieją wybranego wierzącego na przyszłość, czy to w momencie śmierci, czy powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa. Doskonałość jest celem życia chrześcijańskiego. Jest nam dana w duszy w momencie śmierci: „… pod ołtarzem dusze zabitych za słowo Boże… I każdemu z nich dano białe szaty” (Obj. 6:9, 11).
Doskonałość urzeczywistnia się w pełni w dzieciach Bożych w zmartwychwstaniu ciała przy powrocie Chrystusa. Niezbędne do przemiany świętych ze zniszczalnych w niezniszczalnych i ze śmiertelnych w nieśmiertelnych, a tym samym do połknięcia śmierci w zwycięstwie w Chrystusie we wskrzeszeniu swego ludu z martwych przy Jego przyjściu, jest udoskonalenie ich w świętości przez Zbawiciela (1 Kor. 15:42-58).
„Aż osiągniemy doskonałość, jaką Bóg nam przeznaczył w przyszłym życiu”
Oto wyznanie Reformowane, chrześcijańskie zawarte w Katechizmie Heidelberskim (Odp. 115). Poprzednia odpowiedź stwierdzała, że
„„nawet ludzie najświętsi mają w życiu jedynie przedsmak pełnego posłuszeństwa [prawu Bożemu].” (Odp. 114).
Dlatego doskonałość jest naszą chrześcijańską nadzieją. Ta nadzieja podtrzymuje nas, a nawet ożywia na łożu śmierci. Ta nadzieja budzi w nas tęsknotę za powtórnym przyjściem Chrystusa. Przyjście Chrystusa nie jest dla nas po prostu, a nawet przede wszystkim, końcem cierpienia fizycznego, ale raczej końcem grzechu.
Nasza nadzieja nie jest po prostu pragnieniem intensywnych przyjemności, ale pragnieniem społeczności ze świętym, zawsze błogosławionym Bogiem — społeczności, która nie jest już dłużej powstrzymywana i osłabiana przez naszą grzeszność i grzechy.
„Przyjdź Panie Jezu dla naszej doskonałej świętości, to znaczy po nasze doskonałe zbawienie od grzechu!”
Na podstawie Be Ye Holy, D. Engelsma, H. Hanko
Przypisy
[1] William Shakespeare, „Makbet”, w William Shakespeare: The Complete Works, Nowy Jork, NY: Dorset Press, 1988, s. 880.
[2] Kanony III/IV:2, w Schaff, Wyznania wiary chrześcijaństwa, t. 3, s. 564, 588. Niestety, to zdanie wyjaśniające całkowitą deprawację grzesznika jako sądu Bożego nad nim jest pomijane w wielu angielskich tłumaczeniach Kanonów, w tym w tym używanym przez protestanckie Kościoły Reformowane.
[3] Psałterz numer 329:4, w The Psalter (Grand Rapids, MI: Eerdmans, 1988), s. 284.
[4] Augustyn, cytowane przez Jana Kalwina w Instytutach Chrześcijańskiej Reiglii, 3.4.33, wyd. John T. McNeill, przeł. Ford Lewis Bitwy (Filadelfia, PA: Westminster Press, 1960), tom. 1, s. 662. Kalwin dodaje, że „w goryczy nieszczęść wierzący musi być wzmocniony tymi myślami” (3.4.34; s. 663).
[5] Zobacz Zane C. Hodges, Biblijna odpowiedź na zbawienie panującego Pana: Absolutnie za darmo! (Grand Rapids, MI: Zondervan, 1989).
Zobacz w temacie
- Boże dzieło uświęcenia, część 1
- Boże dzieło uświęcenia, część 2
, - O potrzebie karcenia
- Czym jest Boży smutek?
. - Andrzej Cyrikas i Herezja Perfekcjonizmu
, - Grzech seksualności a uświęcenie
- Wiara a uświęcenie
- Boża suwerenność w uświęceniu
- Łaska uświęcenia
- Nadzieja świętych
, - Cztery poglądy na Wieczerzę Pańską
- Katechizm Heidelberski część 10 – Chrzest
- Chrzest w Duchu Świętym a zbawienie