Prawdziwa pokuta jest rzadka, ale jest kluczowa w sukcesie odbudowy. Bez niej odbudowany związek napewno się rozkruszy z jeszcze wiekszymi dewastującymi rezultatami. Przeglądnij nastepujące zasady.

Skruszeni ludzie są chętni do wyznania wszystkich swoich grzechów.

Nie tylko grzechy, które dostarczyły im klopotów. Dom nie jest czysty dopóki nie otworzysz każdej szafy i nie zamieciesz każdego kąta. Ludzie, którzy pragną być czyści są całkowicie szczerzy w sferze dotyczacej ich życia.
.

Skruszeni ludzie stawiają czoła cierpieniu, jaki spowodował ich grzech.

Zapraszają ofiary ich grzechu (ktokolwiek zraniony przez ich czyny), aby wyrazić emocje jakie czują – gniew, ból, smutek i rozczarowanie. Skruszeni ludzie nie szukają wymówek i nie obwiniają innych. Oni dokonali wyboru, aby zranić innych i muszą wziąć całą odpowiedzialność za swoje zachowanie.
.

Skruszeni ludzie proszą o wybaczenie tych, których zranili.

Zdają sobie sprawę, że oni nigdy nie spłacą długu tym, których zranili. Skruszeni ludzie nie naciskają, aby inni powiedzieli ”wybaczam ci”. Wybaczenie to podróż i osoba potrzebuje czasu, aby poradzić sobie z bólem zanim wybaczy. To co mogą skruszeni ludzie zrobić to przyznać się do tego, że mają dług i pokornie prosić o niezasłużony dar wybaczenia.
.

Skruszeni ludzie pozostają odpowiedzialni wobec małej grupy dojrzałych Chrześcijan.

Zbiorą małą grupę przyjaciół, którzy będą trzymać ich odpowiedzialnymi względem planu czystości ich życia. Zaproszą tą grupę, która będzie pytać o ich zachowanie i będą stosować się do zalecen grupy względem trzymania się z dala od pokus.
.

Skruszeni ludzie akceptują swoje ograniczenia.

Zdają sobie sprawę z konsekwencji ich grzechu, których skutki (właczając w to brak zaufania) są długotrwałe i mogą trwać nawet do konca życia. Rozumieją, że może nigdy nie będą się cieszyć wolnością, jaką cieszą się inni. Na przykład, przestępcy seksualni i molestujący dzieci, nigdy nie powinni być sami z dziećmi. Alkoholicy muszą wstrzymać się od picia. Cudzołożnicy muszą nałożyć ścisłe ograniczenia na ich czas spędzany z członkami przeciwnej płci. Taka jest rzeczywistość sytuacji w której się znajdują i której granice akceptują.
.

Skruszeni ludzie są wierni codziennym czynnościom, które dał im Bóg.

Służymy miłosiernemu Bogu, który delektuje się w dawaniu drugiej szansy. Bóg oferuje skruszonym ludziom odnowiony związek ze Sobą i nowy plan na życie. Posłuchaj obietnicy Ozeasza dla zbuntowanego Izraela:

Oz. 5:1-2 Chodźcie, powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę zawiąże. Po dwu dniach przywróci nam życie, a dnia trzeciego nas dźwignie i żyć będziemy w Jego obecności.

Po uzdrowieniu przychodzi życie

Na podstawie M.Gaither, Odkupiony rozwód,
Tłumaczyła Marlena Wozowicz

Print Friendly, PDF & Email